ABD’den Tayvan’a 2,2 milyar dolarlık silah satışına onay

Pentagona bağlı ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), ABD Dışişleri Bakanlığının kelam konusu beklenen silah satışlarına onay verdiğine ait Kongreyi bilgilendirdi.

Buna nazaran, Tayvan’ın, 2,2 milyar dolar karşılığında 108 adet Amerikan M1A2T Abrams tankı ve 250 Stinger füzesi alması öngörülüyor.

Ayrıca, kelam konusu pakete çok sayıda otomatik silah, mühimmat, Hercules zırhlı muharebe araçları, ağır araç taşıyıcıları ve ilgili dayanak ekipmanlarının dahil olduğu belirtildi.

Bilgilendirmede, Tayvan’a yapılması beklenen bu satışın ülkenin savunma kabiliyetine katkı sağlayacağı belirtilirken, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceği vurgulandı.

Çin’in kendisine ilişkin bir eyalet olarak gördüğü Tayvan’ın uzun vakittir ana silah tedarikçisi durumunda olan ABD, resmi olarak bu ülkeyi tanımamasına karşın savunma hedefli silah satıyor.

Tayvan Başkanlık Sözcüsü Chang Tun-han, silah satışına ait yazılı bir açıklama yaparak, ülkesinin silah alımını hızlandıracağını ve ABD ile askeri manada “daha yakın bir ilişki” kuracağını kaydetmişti.

Satış görüşmelerinin başlaması için Kongrenin 30 gün içerisinde rastgele bir itirazda bulunmaması gerekiyor. 30 günün sonunda ABD’nin, Tayvan’a teklif mektubunu sunması ile satış görüşmeleri başlayacak.

Satışı onaylanan silahları, Amerikan General Dynamics Corp ve Raytheon firmaları üretiyor.

 

AA

Başa dön tuşu