FBI, Biden’ın evinde 6 gizli belge daha buldu

Biden’ın şahsi avukatı Bob Bauer’in yaptığı yazılı açıklamada, FBI casuslarının cuma günü Biden’in Willmington’daki meskeninde arama yaptığı kaydedildi.

Açıklamada yaklaşık 13 saat süren aramada, Biden’in Senatoda ve lider yardımcılığı yaptığı periyotlara ilişkin 6 zımnî evrakın bulunduğu tabir edildi.

Yeni evraklara Adalet Bakanlığı yetkililerince ayrıntılı inceleme için el konulurken, Biden’ın meskeninde yapılan aramaya istekli olarak müsaade verdiğine işaret edildi.

Açıklamada arama esnasında Lider Biden ve eşi Jill Biden’ın hafta sonu tatili için konutta bulunmadığı bilgisi de paylaşıldı.

Biden’ın ofis ve konutundan çıkan saklı belgeler

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Biden’ın, Penn Biden Merkezindeki ferdî ofisinde, 2 Kasım 2022’de lider yardımcılığı vazifesi periyodundan kalan birtakım “gizli bilgiler içeren az sayıda belge”nin bulunduğunu söylemişti.

Belgelerin “kilitli bir dolapta” bulunduğunu belirten Sauber, dokümanlar bulunur bulunmaz Biden’ın ferdî avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla irtibata geçtiğini açıklamıştı.

Biden, ofisinden zımnî evraklar çıktığını duyduğunda “şaşırdığını” söyleyerek, dokümanların içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını kaydetmişti.

Adalet Bakanlığı, kelam konusu dokümanlara ait inceleme yapmak üzere özel yetkili bir savcı atamıştı.

Biden’dan evvel, FBI casuslarının 8 Ağustos 2022’de Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramada, saklı dokümanların ortaya çıkması ülkede uzun mühlet tartışılmış, Biden, “Biri nasıl bu kadar sorumsuz olabilir?” diyerek Trump’ı eleştirmişti.

Bir müddettir Biden’ın ofis ve konutunda bilinmeyen dokümanların ortaya çıkmasıyla artık de Cumhuriyetçiler Biden’a yönelik tenkitlerde bulunuyor.

Başa dön tuşu