Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi beklenenden güçlü arttı

Euro Bölgesi iktisadı, sanayi üretiminde görülen son dört ayın en büyük sıçraması ile birlikte iktisada ait umutları artırdı.

Üretim mayıs ayında evvelki aya nazaran yüzde 0.9 arttı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin varsayımlarının medyanına nazaran artışın yüzde 0.2 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Sermaye malları ve tüketici malları her ikisi birden güçlü artışlar gösterdi.

Bu bilgi, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya üzere bölgenin en güçlü ekonomilerinden gelen olumlu bilgilerin akabinde geldi. Bu ülkelerin tümü Mayıs ayında artış açıkladı ve bu türlü bir hareket geçen yılın yaz devrinden bu yana birinci sefer gerçekleşti.

Volatil bir seyir izleyen bu bilgi, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşviklerin daha da artırılması gerektiği yolundaki görüşünü değiştirmeye yetmeyebilir. Ekonomik görünüm, itimadı olumsuz etkileyebilecek bir faktör olan ticaret tansiyonundan ötürü hala olumsuz ve geleceği işaret eden anketler ve tıpkı vakitte şirket üst seviye yetkililerinden gelen değerlendirmeler hala temkinli olunması gerektiğini işaret ediyor.

Dünyanın en büyük kimya şirketi BASF SE bu hafta büyük çaplı bir kar uyarısı açıklayarak piyasalarda şok yarattı ve Almanya’nın araba sanayisi hala dal ile ilgili sorunların kahrını hissediyor. Cuma günü Daimler AG son bir yılda dördüncü kere buna misal bir ikaz yolladı ve bu kez yanlışlı havayastığından ötürü araç geri çağırmasından kaynaklanan yüksek maliyetlerden ve emisyon kaynaklı suçlamalar için ayrılan fonların artmasından şikayet etti.

Avrupa Komitesi Çarşamba günü, yılın birinci yarısını şekillendiren zayıflığın süreceğini işaret ederek, Euro Bölgesi için 2020 yılı büyüme ve enflasyon iddiasını düşürdü.

Yatırımcılar ve ekonomistlerin birden fazla AMB’nin Eylül ayına kadar faiz indirimine gidebileceğini öngrörüken, kimileri bu adımın bu ay atılabileceğini düşünüyor. Öte yandan, 2018 yılında sona eren bir uygulama olan tahvil alımlarının tekrar başlama ihtimali de var.

Başa dön tuşu