Ethereum (ETH) Sansüre Deva Olabilir mi? Ethereum Kurucusu Buterin Açıkladı

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, toplumsal medya ağı Parler’a yapılan taarruzlardan rahatsız olduğunu lisana getirdi. Bilindiği üzere son vakitlerde Trump yanlısı Twitter kullanıcıların hesabı askıya alınırken, tekrar Trump sempatizanların yüklü olarak kullandığı toplumsal medya ağı Parler Google Play Store ve App Store’dan kaldırıldı.

Konudan rahatsızlığını lisana getiren Buterin, kripto para ve blockchain kesiminin bu sorunu dengelemeye yardımcı olabileceğini açıkladı. Parler, kullanıcılarının kışkırtıcı iletiler yaymak için bir ortaya geldiklerine dair telaşlar üzerine birçok platformdan engellendi. Ancak Ethereum topluluğunun üyeleri, toplumsal medya uygulamasının var olma hakkına sahip olduğunu düşünüyor.

Bilindiği üzere Ethereum, sansüre güçlü bir protokoldür. Fakat bu, uygulamalarının kullanıcıların etkinliklerini denetleyemediği manasına gelmez. Parler üzerindeki baskı, kripto para topluluğundan sert tenkitler aldı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bugün “Parler var olma hakkına sahiptir” tabirlerini kullandı. Buterin, şunları söyledi:

“Parler’ı düşürme teşebbüsleri çok telaş verici. Apple, Google, AWS, bir toplumsal medya sitesinden çok ortak altyapı sağlayıcıları üzeredir.”

Buterin açıklamasının devamında şunları söyledi: “Küresel bir konuşma ortamının sahip olunması gereken bedelli bir şey olduğunu düşünüyorum. Varsayılan siyaset ideolojisinin (hem liberal-demokratik hem de öbür türlü) toplumsal medya idaresini çok devlet merkezli bir istikamete iteceğinden endişeleniyorum.”

Ethereum Nasıl Sansüre Sağlam Olabilir?

Ethereum gelişimini koordine etmeye yardımcı olan bir küme olan Ethereum Cat Herders’ın kurucu ortağı Hudson Jameson, Decrypt’e yasağın “merkezi olmayan, sansüre güçlü sistemlere olan gereksinimi katiyen artırdığını” söyledi.

Tor ve Ethereum üzere Web3 protokollerinin güzel bir şey olduğunu, zira “paylaşılan, kamuya açık altyapıda fiyatsız bilgi akışına” müsaade verdiklerini söyledi. Protokol katmanında, içeriğe dayalı olarak trafiği yasaklamak yahut rastgele birinin yazılımı kullanmasını engellemek imkansızdır. Düğümün olduğu yerde, bir yol vardır:

“Bir platformun Ethereum’un temel katmanını kullanmasının programlı olarak yasaklanması gerektiğini asla söylemeyeceğim. Bunu başarmak neredeyse imkansız ve bizim ahlakımıza alışılmamış.”

Merkezi olmayan bir alan ismi sistemi olan Unstoppable Domains’in CEO’su Brad Kam, “dijital sahiplik” ve “varlıkların ve bilgilerin denetimini kullanıcılara verme” fikrini savunuyor.

Unstoppable’ın merkezi olmayan alan isimleri, blockchain tabanlı bir alan ismi hakkı veren Ethereum tabanlı NFT’lerdir – tıpkı Zilliqa ve Ethereum Name Service tarafından sunulanlar üzere fonksiyon görürler. Kam, bu alan isimlerinin sansüre sağlam olduğunu zira hiç kimsenin sahiplerinden alamayacağını savunuyor. Ve insanları, eşler ortası bir web barındırma protokolü olan InterPlanetary Belge Sisteminde barındırılan sitelere yönlendirebilirler. Bu, ne Amazon’un ne de hükümetin bu siteyi kapatamayacağı manasına gelir.

Kam, Decrypt’e verdiği demeçte şu tabirleri kullandı:

“Bu büyük toplumsal medya şirketlerinin kullanıcı datalarına ne olacağına karar verme yeteneğini ortadan kaldırıyor ve kullanıcıların hangi uygulamaları kullanırlarsa kullansınlar bilgilerine erişmelerini sağlıyor.”

Herkesi Kabul Etmeyebilir

Ancak bu, Jameson yahut Kam’ın Ethereum’un diğer yerlerden sürgün edilenler için bir sığınak olmasını umduğu manasına gelmez. Jameson, “Ethereum topluluğunun, nefret söylemi istemediğimizi açıkça ortaya koyacak bir toplumsal baskı sağlayacağını umuyorum” dedi.

Ancak tekrar de teknoloji uzmanlarının, ortak kamu hizmetleri seviyesinde olmadığı sürece platformdan kaldırmaya müsaade veren araçlar geliştirebilmeleri gerektiğini söyledi. Ethereum ve Web3 savunucularının içeriği denetleme yollarını nasıl bulacakları açık bir soru olmaya devam ediyor, bilhassa de topluluğun savunucuları moderasyonu atlamak için harika bir tahlil sunan bir teknoloji olduğu düşünüldüğünde.

Başa dön tuşu