Eski milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

AK Parti ve HDP’de milletvekilliği yapan Dengir Mir Mehmet Fırat (76), Ankara’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Alınan bilgiye nazaran, Bayındır Hastanesinde yaklaşık 6 haftadır akciğer kanseri tedavisi gören Fırat, gece yarısı hayatını kaybetti.

Fırat’ın cenazesi ikindi namazını müteakip Ahmet Hamdi Akseki Mescidi’nde kılınacak cenaze namazının akabinde Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret etmişti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin MKYK toplantısının akabinde Fırat’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti.

Ziyarette Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Prof. Dr. Fahrettin Altun da eşlik etmişti.

– Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?

8 Ağustos 1943’te Adıyaman’ın Kahta ilçesinde doğan Dengir Mir Mehmet Fırat, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

AK Parti Kurucular Şurası üyeleri ortasında yer alan ve Merkez Yürütme Şurası (MYK) ve Merkez Karar ve İdare Şurası (MKYK) üyeliklerinde bulunan Fırat, AK Parti Genel Lider Yardımcılığı misyonunu yürüttü.

AK Parti’den 21’inci periyot Adıyaman, 22’nci devir Mersin, 23’üncü devir Adana milletvekili olan Fırat, 8 Kasım 2008’de AK Parti Genel Lider Yardımcılığı ile birlikte MYK ve MKYK üyeliklerinden istifa etti.

2011 yılındaki seçime kadar milletvekilliği misyonunu yürüten ve partideki misyonlarından istifasına karşın AK Parti üyeliği süren Fırat, 28 Temmuz 2014’te Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nden çabucak evvel partisinden ayrıldığını duyurdu.

Fırat, 2015 genel seçimlerinde HDP’den 25’inci devir Mersin milletvekili seçildi.

TBMM’nin 21’inci periyodunda Meclis Adalet ve Plan ve Bütçe Kurulu Üyesi olan Fırat, 21 ve 22’inci periyotta de Tunus Dostluk Kümesi Başkanlığı misyonunda bulundu.

İyi seviyede İngilizce bilen Fırat, evli ve 2 çocuk babasıydı.

AA

Başa dön tuşu