Stephen King: Trump’ın başkanlığı romanlarımdan daha korkunç

Amerikalı bilim kurgu müellifi Stephen King, ABD Lideri Donald Trump’ın başkanlık devrinin, romanlarından daha vahim olduğunu söyledi.

Sosyal paylaşım sitesi NowThisNews’de yayımlanan görüntüde King, Trump’ın kendi kurgusal karakterlerinden daha mı dehşetli olduğu sorusuna, “Buna verilecek kısa yanıt ‘evet’ olacaktır. Onun daha fecî olduğunu düşünüyorum.” yanıtını verdi.

1979’da yayımlanan “Çağrı” (The Dead Zone) isimli romanında Trump’ın iktidara yükselişini öngördüğünü kaydeden King, romanda olduğu üzere ana akımın dışından gelen ve Amerikan toplumunun hayal gücünü ele geçiren bir siyasetçinin mümkün olabileceğinden o periyotta emin olduğunu söyledi.

King, romandaki ana karakterlerden biri olan, acımasız iş adamıyken siyasetçiye dönüşen Greg Stillson’ın “Trump ortaya çıkana kadar kimsenin inanamayacağı ya da düşünemeyeceği çılgın bir şey” olarak görüldüğünü söyledi.

Kitabı yazdığı vakit diliminde Stillson gibisi birinin, ABD başkanlığına gelmesinin akabinde 3. dünya savaşının başlaması tasasını taşıdığını söyleyen King, “öcü” olarak tanımladığı karakterine bugünkü ABD lideriyle sahip olduklarını tabir etti.

Trump’ın başkanlığa uygun olmadığını ve vazifeden alınması gerektiğini lisana getiren King, Trump’ın Twitter kullanımını “giderek aklını yitiren bir zihne açılan pencere” olarak tanımlamıştı.

 

 

 

 

Başa dön tuşu