Erdoğan: Yaptırım olmayacağını Trump’tan duymuş olduk

Japonya’nın Osaka kentinde dünya önderleriyle kritik görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Tepesi’nde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan yaptırım konusuna dair “Sayın Trump bugün bu bahse açıklık getirdi. Bu türlü bir şeyin olmayacağını da kendisinden bilhassa dinlemiş olduk.” dedi. Erdoğan S400’lerin teslimat sürecinde olduğunu söyledi ve “teslimat sürecinde olan bu türlü bir mukaveleyi inkar etmemiz Türkiye üzere bir devlete yakışmaz, bu iş bitti.” sözünü kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

Mültecilere yönelik Türkiye’nin ortaya koyduğu uğraşları söz etme fırsatımız oldu. Türkiye’nin yardım ve hizmetlerini sürdürebilmesi için milletlerarası toplumun yük paylaşması gerektiğini tabir ettik. Suriye’deki savaştan kaçan insanlara kapılarımızı açtık. Bu beşerler için BM hesaplarına nazaran, kullandığımız kaynak 37 milyar doları aşmış bulunuyor.

Diğer Batılı kardeşler insanlık imtihanını geçemedi. Mülteci kamplarından yansıyan fotoğrafları hepimiz gördük. Aylan bebeğin en acı trajedisine şahit olduk. Bu siyasetler değiştirilmedikçe, minik yavrular deniz kıyılarında ölmeye devam edecek.

İnsan hakları konusunda öbür ülkelere karne düzenleyen gelişmiş Batılı devletler temel insanlık imtihanından maalesef geçemedi

Uluslararası ticaret doruğun en değerli hususlarından biriydi.

İklim konusu G20’nin en kıymetli bahislerinden biriydi. Biz en başından beri hakkaniyetli bir yaklaşım olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Ülkemize Paris ve Buones Aires tepelerinde verilen kelamların gerçekleştirilmesini, tutulmazsa adım atmayacağımızı söylüyoruz.

G20 ülkelerinin terörizmle uğraş konusunda unsurlu, dengeli ve kararlı bir duruş sergilemesi gerekiyor. Terörün kanlı yüzüyle son periyotta birçok ülke yüzleşti. Tüm devletlerin teröre ‘terör’ deme faziletinin artık göstermesi gerekiyor. Suriye hududunda önemli ayrım yaşanıyor. Etnik paklık yaşanan, insanları topraklarından eden terör örgütleri el üstünde tutuluyor. Ülkemize darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ terör örgütü kimi ülkeler tarafından el üstünde tutuluyor. Milletlerarası toplum Breivik katliamından ders çıkarmamış, misal ırkçı hücumlar devam etmiştir.

Demokrasiye kasteden darbecilerin ‘siyasi sığınmacı’ kılıfı altında korunması ve kollanmasının faturası tüm insanlık için ağır olacaktır.

“KAŞIKÇI CİNAYETİ İÇİN TIPKI HASSASİYETİ BEKLİYORUZ”

Biz bu hassas tutumu merhum gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde de gösterdik. Kaşıkçı cinayetinin üstünün örtülmesine müsaade vermeyeceğiz. Kaşıkçı cinayetinin, en üstten en alta kadar sorumlularının tamamından hesap sorulması, milletlerarası toplumun öncelikli vazifesidir.
BM raportörü Callamard’ın raporunun gerisinde durarak adım atmasını bekliyoruz. Sorumluların en alttan en üste kadar yargılanmasını bekliyoruz.

“MURSİ İÇİN İSİMLİ TIO İNCELEMESİ YAPILMADI”

Mısır’ın seçimle başa gelip, darbeyle indirilen eski Cumhurbaşkanı Mursi için de tıpkı adımı bekliyoruz. Duruşma salonunda vefat etmiş, yarım saat hiçbir müdahale yapılmaksızın gelişen durum demokrasi ve insanlığa sahip çıkılmasını beklerdik. Mursi’nin vefatında isimli tıp incelemesi yapılmadı.

Bu çeşit olaylar yapanın yanında kar kalırsa dünyanın geleceği, dünya açısından, dünya siyaseti açısından da tehlikelidir. Dorukta bunu başkanlarla görüştük. Üzülerek belirtmek isterim ki, birtakım Batılı ülkeler Mısır’daki idamlar karşısında üç maymunu oynuyor. Husus Türkiye olunca darbeciler için idamın tartışılmasını kabul edilemez bulanlar maalesef Mısır’daki idam cezalarına seslerini çıkarmıyor.

Hayattaki her şey üzere teknoloji de insan için var, lakin teknoloji önemli tehditleri de beraberinde getiriyor. Hiçbir denetim olmayan toplumsal medyadaki provokatif haberler süratle yayılıyor. Siber hücumlar büyük şirketlerden, demokratik seçimlere karşı her şeyi tehdit ediyor.

“TRUMP YAPTIRIM KONUSUNU KENDİ AÇIKLADI”

Az evvel Sayın Trump’ın da basın toplantısı oldu. S-400’ler teslimat sürecindedir. Bu türlü bir mukaveleyi inkar etmemiz Türkiye üzere bir devlete yakışmaz. Bu iş bitti. Biz Amerika’yla da Patriot almak için Obama periyodunda adım atmıştık, Kongre’nin müsaade etmediğini söyleyerek, satışı gerçekleştirmediler. En uygun kaidelerde bunu Rusya’dan aldık. Yaptırımlar konusunda Trump bugün de açıklama getirdi, bu türlü bir şeyin olmayacağını kendisinden dinlemiş olduk. S-400 olayı bir taraftan yürürken, ABD’den şu an 100 tane Boeing uçağı alıyoruz.

F-35 konusunda, 1 milyar 400 milyon dolar ABD’ye ödememiz var. Bir üretici değil, ortak üreticiyiz. 4 tane uçak verildi, toplamda 116 uçak alacağımız var. Ödemeler yapılır, beklenti içindeyiz. Altta birilerinin yaptığı açıklamalarla hiç örtüşmüyor. Bizim ikili ilgilerimizi bozmayacağını düşünüyoruz.

Doğmamış çocuğa don biçilmez. Kaşıkçı cinayeti konusunda ABD de BM de bu işin peşinde. Yapanın yanına kar kalmayacak.

“SELMAN’IN TÜM KAYITLARDAN HABERİ VAR”

Muhammed bin Selman’la görüşmedim. Kaşıkçı’nın öldürülmesi esnasındaki bilgiler, kayıtları hepsini dinledim. Bu kayıtları dinlediğim için biliyorum. Selman’a istihbaratçılarımız dinletti, bunu onlar da biliyorlar. Burada söylenemeyecek kadar ağır sözler kelam konusu. Türkiye’ye 2 uçakla gönderilen 15 kişi bu olayın failleridir. Bu olayı ortaya çıkarması gereken kişi Selman’dır. Öbür yerde aramalarına gerekir. Her şeyden evvel bir insan öldürülüyor, o kadar hafif mi? Memleketler arası basının daha fazla bu olayı kaleme alması lazım. Dolar her şeyi satın alıyor mu? Her şeyi alamaz. Kalemi satın alamaması lazım.

Haberturk.com

 

Başa dön tuşu