Mukavemet ilk görevine Şubat’ta çıkacak

Türkiye’nin güç filosunun son üyesi “Mukavemet” gemisinin, Şubat ayında birinci misyonuna çıkacağı bildirildi.

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğalgazı karaya çıkartmak için çalışmaların son süratiyle devam ettiği kaydedildi.

Bu kapsamda, Sakarya Gaz Alanı’ndan Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’ne gazı taşıyacak boruların yanında devasa ekipmanların Karadeniz’in derinliklerinde vazife yerini aldığı, operasyonlarda yaklaşık 10 bin kişi ve 50’den fazla geminin misyon yaptığı aktarıldı.

Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Dünyada yalnızca 5 ülkede bulunan bu güç filosu her geçen gün gücüne güç katıyor. Bunlardan sonuncusu da Direnç. İsmini Türk Direnç Teşkilatı’ndan alan gemi, Filyos Limanı’nda demirlemiş halde. Su altı inşaat gemisi olarak geçen Direnç, daha çok su altında devam eden operasyonlara dayanak verecek.Yaklaşık 100 metre uzunluğunda, 21 metre genişliğindeki gemide 2’den fazla su altı robotu birebir anda çalıştırılabiliyor.”

Deniz tabanındaki süreçler “Mukavemet” ile yapılacak

Açıklamada görüşlerine yer verilen Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazını vatandaşla buluşturmak için çalışmaların kesintisiz devam ettiğinin altını çizdi.

Dönmez, deniz tabanındaki süreçleri yapmak üzere Türkiye’nin güç filosuna katılan Direnç gemisinin teknik özelliklerine ait, “Bu gemimizde ağır tonajlı ekipmanları deniz tabanına yerleştirmek üzere donatılmış nitelikte vinçler var. Birisi 150 başkası 40 tonluk olmak üzere. Yeniden su altı robotları için su altı platformu hazırlanıyor şu an. 2 bin 200 metre derinlikteki operasyonları biz gemilerin üzerinden uzaktan yapıyoruz. Adeta bir cerrah hassasiyetinde bu operatörlerimiz, mühendislerimiz bu süreçleri insan eli değmeden gemi üzerinden yapabilir hale geldiler” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Melih Han Alım de Karadeniz’de ve Filyos’ta Türk güç tarihinin en kıymetli sayfalarının yazıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Böylesine kıymetli bir olaya şahitlik ettiğimiz ve içinde bulunduğumuz için çok şanslıyız. Evet işimiz sıkıntı. Büyük bir kısmını geride bıraktık. Artık son haftalardayız. Takımlarımız alanda gece gündüz adeta destan yazıyor. Kelamımız var, yemin ettik. Bu işi ya başaracağız ya başaracağız.”

Başa dön tuşu