En çok Z kuşağı şirket kurdu!

Amerika, İngiltere, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri olan Estonya, Hollanda, Almanya üzere geniş bir coğrafyaya ticaretini taşımak isteyen küçük ve orta büyüklükteki şirketlere, şirket kuruluşundan vergilendirmeye kadar olan süreçte eser ve hizmetler sunan Mükellef, 2022 yılına ait şirket kurma datalarını paylaştı. Tüm müşterilerini sahip olduğu teknoloji platformuyla regülasyonlara uyumlu hale getirmenin yanında küresel müşterilerine hizmet vermek için Workhy markası ile açıldığı yeni ülkelerde yurt dışında kendi işini kurmak isteyen ve hali hazırda faaliyetine devam edenlerin çalışmalarını hızlandıran Mükellef, 2022 yılını 6 binin üzerinde şirket heyetimi ile kapattı. Şirket kuranların yaş aralıklarına bakıldığında ise yüzde 55 ile Za jenerasyonu yani 18-25 yaş aralığı birinci sırada, yüzde 31 ile 25-35 yaş aralığı ikinci sırada, yüzde yüzde 9 ile 35-45 yaş aralığı üçüncü sırada, yüzde 5 ile 45 yaş üstü de dördüncü sırada yer aldı.

E-ticaret tahtını korudu

Mükellef’in 2022 yılına ait dataları ışığında geçen yıl olduğu üzere faaliyet alanlarına nazaran şirket kuruluşunda e-ticaret, tahtını kimseye kaptırmadı. Türkiye’de e-ticaretin akabinde en çok şirket kurulan öbür alanlar sırasıyla yazılım ve kurye olurken; Amerika ve İngiltere’de ise şirket kuruluşunda birinciliğini koruyan e-ticareti, kontratlı yazılımcılar ve dizayncılar takip etti. Mükellef’in açıkladığı datalara nazaran şirket kurulumuna ülkeler özelinde bakıldığında, şirketlerin yüzde 86’sı Türkiye’de, yüzde 7’si Amerika’da ve başka yüzde 7’si ise İngiltere’de kuruldu. Bunların yanı sıra astroloji, paramedik, havai fişek üretimi, baklagil üretimi ve atlet yiyecekleri üzere niş alanlarda da şirket suramı gerçekleşti.

‘2000 yeni küresel müşteriyi dahil edeceğiz’

2022 yılını muvaffakiyetle kapattıklarını vurgulayan Workhy & Mükellef Kurucu Ortağı ve CEO’su Kenan Açıkelli şunları söyledi: “Kendi işini kurmak isteyen ve hali hazırda ticaretine devam edenlerin e-Dönüşüm ile çağın dinamiklerini yakalamasına yardımcı oluyoruz. Buna ek olarak, sunduğumuz yeni eser ve servislerle KOBİ’leri açılmak istedikleri ülkelerde bilmedikleri regülasyonlara uyumlu hale getirerek bir regülasyon teknolojileri şirketi olma yolunda ilerlemek istiyoruz. Bu noktada kuruluşlarını Mükellef’e taşıyan KOBİ müşterilerimizin uygulamamız üzerinden şirket hesaplarını açabileceği ve bu hesaplarıyla kolay kolay para transferlerini gerçekleştirebilecekleri finans tahlillerini de hayata geçireceğiz. Mükellef olarak en temel emelimiz amiral gemimiz olan şirket kurma hizmetimizin dışında kurumların tüm finansal muhtaçlıklarının tahlillerini tek bir çatıda buluşturmak. Türkiye’de kişisel müşteri sayımızı artırmaya devam ederken, kurumsal müşteri sayımızı ise 1000’in üzerine taşımayı hedefliyoruz. 2023 yılında 55 kişilik tertibimiz ile 2000 yeni küresel müşteriyi bünyemize katarak bütünleşik gelirimizin yüzde 50’sinin Döviz olmasını amaçlıyoruz.”

Başa dön tuşu