EBRD/Kılıç: Önceliğimiz yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek

Bloomberg HT’ye konuk olan EBRD Türkiye Lider Vekili Şule Kılıç, EBRD’nin Enerjisa’ya elektrikli araç şarj finansmanı sağlaması hakkında yorumda bulundu.

Kılıç, “Birçok birincisi Enerjisa ile gerçekleştirme bahtı bulduklarını” ve yatırımlara en uygun halde uzun vadede kredi sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Enerji ve güç güvenliği konusunun ehemmiyetini 2022’de gördüklerini belirten Kılıç, öncekilerinin yenilenebilir güç yatırımlarını desteklemek olacağını kaydetti.

Kılıç, yenilenebilir gücün üretiminin yanında dağıtımının da kıymetli bir konu olduğunun altını çizdiği konuşmasında, “İklim değişikliğini bir risk olarak pahalandırmak zorundayız.” dedi.

EBRD’den Enerjisa’ya 110 milyon dolarlık finansman

EBRD bugüne kadar elektrikli araç şarj istasyonu ve dağıtık güç üretimi alanındaki en büyük finansmanını Enerjisa Güç’e sağlamıştı. Banka ve şirket, 10 Ocak’ta 2 milyar lira (yaklaşık 110 milyon dolar) finansman mutabakatına imza atmıştı.

Finansmanın imza merasimi sonrasında açıklama yapan EBRD Sürdürülebilir Altyapı Kümesi Yöneticisi Nandita Parshad, kelam konusu finansmanın bankanın faaliyet gösterdiği ülkelerde bugüne kadar elektrikli araç şarj istasyonu ve dağıtık güç üretimi alanında sağladığı en büyük finansman olduğunu söz etmişti.

Başa dön tuşu