“Dünyada çalışanların yüzde 10’u tüm ücretlerin yarısını kazanıyor”

Dünyada en âlâ fiyat seviyesinde çalışan yüzde 10’luk kesim, global olarak tüm çalışanlara ödenen fiyatların yüzde 48,9’unu alıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) “Küresel İşgücü Gelir Hissesi ve Dağılımı” raporu yayınlandı. Rapora nazaran, dünyada en düzgün fiyat seviyesinde çalışan yüzde 10’luk kesim, bütün ülkelerde tüm çalışanlara ödenen fiyatların yüzde 48,9’unu alırken, bir sonraki en güzel yüzde 10’luk kesimde bu fiyatların yüzde 20,1’ini alıyor.

Geriye kalan çalışanların (küresel olarak yüzde 80) toplam fiyatların yüzde 31’ini aldığı belirtilen rapora nazaran, en düşük fiyat seviyesinde çalışan yüzde 50’lik kesim kelam konusu fiyatların yalnızca yüzde 6,4’ünü meskenine götürüyor.

Raporda, dünyada en düşük fiyat seviyesinde çalışan yaklaşık 650 milyon emekçi, global fiyatların yalnızca yüzde 1’ini aldığı ve bunun son 13 yılda neredeyse hiç değişmediği belirtildi.

ILO’nun raporuna nazaran, dünyada en düzgün fiyat seviyesinde çalışan yüzde 10’luk kesim, aylık 7 bin 445 dolar kazanırken, en düşük fiyat seviyesinde çalışan yüzde 10’luk kesimde aylık 22 dolar gelir elde ediyor.

“Hindistan ve Çin’in ekonomik yakınsamaları global eşitsizliği azaltıyor olsa bile her iki ülkede de eşitsizlik azalmıyor.” tabirine yer verilen raporda, ülkeler ortasındaki “ekonomik yakınlaşmanın” ülkeler içindeki fiyat eşitsizliğinde artışı gizlediği vurgulandı.

2004 ve 2017 yılları ortası iş gücü gelir sayıları kullanılarak hazırlanan raporda, dünyada en yeterli fiyat seviyesinde çalışan yüzde 10’luk bölümün global fiyatlardan aldığı hissenin 2004’te yüzde 55,5 iken, bu oran 2017’de yüzde 48,9’a gerilediği de belirtildi.

ILO İstatistik Kısmı Ekonomisti Roger Gomis, hususa ait değerlendirmesinde, global iş gücünün çoğunluğunun “çarpıcı derecede” düşük fiyatlara tahammül etmek zorunda kaldığını belirterek, “Birçoğunun bir işe sahip olması, yaşayabilecek kadar kâfi fiyat aldığı manasına gelmiyor. Dünyada en düşük fiyat seviyesinde çalışanların ortalama aylık maaşı yalnızca 198 dolar ve en yoksul yüzde 10, en güçlü yüzde 10’nun bir yıllık gelirini kazanması için üç yüzyıldan fazla çalışması gerekiyor.” tabirini kullandı.

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu