Dolar/TL ABD verisi öncesi 5.60’da

Dün akşam günü 5.60’ta tamamlayan Dolar/TL yeni sabaha da yatay seyirle başladı.  Hafta uzunluğu G20 doruğundan çıkan olumlu haber akışıyla Türk varlıkları olumlu performans kaydetti. TL bu hafta dolar karşısında % 3’ten fazla bedel kazandı.

Bugün yurt içinde kritik bir data akışı bulunmazken ABD’de Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Evvelki ay yalnızca 75 bin artan istihdamın Haziran’da 160 bin artması bekleniyor. Fed’in faiz indirimine gitmesinin beklendiği bir periyotta istihdam verisi yakından takip edilecek.

PİYASAYA ETKİSİ

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte beklentilere paralel ya da biraz altında/biraz üzerinde 110-180bin istihdam artışının Fed’in Temmuz toplantısında 25 baz puan faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendireceğini ve gelişen ülke varlıkları üzerinde olumlu tesir yapacağını bildirdi.

Ökte beklentilerin çok altında gerçekleşecek bir tarım dışı istihdam verisinin global pay senetlerini ve doları negatif etkileyeceğini belirtti.

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Bloomberg HT’ye TL varlıklarda G20 sonrası S400 konusunda oluşan optimistlikle müspet havanın devam ettiğini, risk algısındaki güzelleşmenin kurda aşağı istikametli hareketi desteklediğini kaydetti. Erkan “Kurda 5.60’ın aşağısını dün anlık olarak gördük, kurda 5.55 düzeyi kıymetli bir dayanak..Bunun aşağısı için daha fazla olumlu gelişme görmemiz gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu