Dolar ticaret endişeleriyle yen karşısında geriledi

Yen global ticaret risklerinin inançlı varlık talebini artırmasıyla birlikte dolar karşısında iki haftanın tepesine yükselirken, İsviçre Frankı yükseldi. Fed’in bu ayki siyaset toplantısında faiz indirimine gideceği tarafındaki trader beklentileri de doların zayıflamasında tesirli oldu.

Tokyo’da Credit Agricole CIB’in Döviz ünitesi idari yöneticisi Yuji Saito, “Dolar, ticaret telaşlarının son vakitlerde artmasıyla geniş çaplı aşağı istikametli baskı altında. Piyasa jeopolitik riskler ve Brexit gelişmeleri karşısında endişelenmeye başlıyor.” dedi.

Dolar/yen paritesi 107.64 ile 3 Temmuz’dan bu yana en düşük düzeyini görmesinin akabinde TSİ 08:50’de yüzde 0.23 düşüşle 107.69’dan süreç gördü. Asya’da bulunan döviz traderlarına nazaran kaldıraçlı fonlar ile makro fonların satışlarının tesiriyle parite, seans düşüğünü gördü.

Dolar/frank paritesi yüzde 0.2 çekilerek 0.9853’ten süreç gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) kayıplarının ikinci gününde yüzde 0.1 düştü. ABD 10 yıllıklarının faizi Çarşamba günü 6 baz puan azalmasının ardındna yüzde 2.05’te sabit kaldı.

Tokyo’da Sony Financial Holdings döviz analisti Kumiko Ishikawa, “ABD – Çin ticaret telaşlarının ABD tahvil faizlerini ve paylarını aşağı çekmesiyle riskten kaçış algısı tekrar artıyor. Piyasa Fed’den bu ay 25 bp faiz indirimi bekliyor ve bu görüş ABD’den daha güçlü bir bilgi gelse bile büyük ihtimalle değişmeyecek.” dedi.

Başa dön tuşu