Doğalgaza ‘tavan’ girişimi piyasaları etkilemedi

Avrupa Birliği’nin (AB) güç kurumu, doğalgaza tavan fiyat uygulanması planının güç piyasaları üzerinde şimdi bir tesiri olmadığını bildirdi.

AB Güç Düzenleyicileri İşbirliği Ajansı (ACER), doğal gaza tavan fiyat uygulanmasına yönelik “gaz piyasası düzeltme mekanizmasının” AB güç piyasaları ve güç arzına tesirlerine ait ön raporunu yayımladı.

Raporda, doğalgaza tavan fiyat yönetmeliğinin vatandaşları ve ekonomiyi çok yüksek gaz fiyatlarına karşı korumak için bir sistem kurduğu, bunun AB ülkelerinde gaz fiyatlarını sınırlamak maksadıyla Birlik Borsalarında süreç gören makul finansal türevlere limit getirdiği anımsatıldı.

“Olumlu ya da olumsuz tesir saptanmadı”

Planlanan tavan fiyatın bugüne kadar AB gaz piyasaları üzerinde bir tesiri olmadığına dikkat çekilen raporda, ACER’in sistemle açık ve direkt ilişkilendirilebilecek kıymetli olumlu yahut olumsuz tesir tespit etmediği belirtildi.

Raporda, düzeneğin doğalgaz fiyatlarının 2022’nin ikinci yarısına oranla çok düşük olduğu bir vakitte yürürlüğe gireceği anımsatılarak, ACER’in 2023’ün birinci haftalarındaki pazar dinamiklerini, tavan fiyat düzeneği düzenlemesinin onaylanmasının direkt yahut dolaylı bir tesiri olduğu sonucuna varamadığı kaydedildi.

Mekanizmanın gelecekte finans ve güç piyasalarında tesirleri olabileceği tabir edilen raporda, ACER ve Avrupa Menkul Değerler ve Piyasalar Otoritesi’nin (ESMA) piyasa gelişmelerini izlemeye devam edeceği belirtildi.

15 Şuat’ta yürürlüğe girecek

AB ülkeleri, aralık ayında piyasalardaki gaz fiyatlarına “tavan fiyat” olarak bilinen bir düzeltme düzeneğinin 15 Şubat’ta yürürlüğe girmesi konusunda anlaşmıştı.

Tavan fiyat, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören vadeli gaz kontratının 3 iş günü boyunca 180 euroyu aşması ve birebir periyotta Avrupa’da sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) megavatsaat fiyatının global piyasaların 35 euro üzerine çıkması durumunda yürürlüğe girecek.

Öte yandan, TTF’de süreç gören vadeli gaz kontrat fiyatı, Ağustos’ta megavatsaat başına 340 euroya kadar çıkarken bugün ise 61,5 eurodan süreç görüyor.

Başa dön tuşu