GTS’ye göre dış ticaret açığı Haziran’da 3.49 milyar dolar oldu

Ticaret Bakanlığı’nın datalarına nazaran dış ticaret açığı Haziran’da 3.49 milyar dolar oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı Haziran ayı ihracat bilgilerini kıymetlendirdi.

Bakan Pekcan, Haziran ayında uzun bayram tatilinin beklenildiği üzere, ihracat sayılarına yansıdığını belirterek, “Bayram tatilinin ihracat sayılarındaki beklenen olumsuz tesiri bayram sonrası ihracattaki süratli artış ile süratle kapanıyor. Bu yıl 1-9 Haziran tarihlerinin bayram tatili olması nedeniyle, GTS’ye nazaran Haziran ayı ihracatımız 10 Haziran prestiji ile geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran eksi 3 milyar 790 milyon dolar ile başlamıştır. Buna karşın bayram tatilinin bitmesi ile süratli bir ivme kazanan ihracatımız Haziran ayının son 20 gününde %19,6 artışla bayram tatili nedeniyle oluşan ihracat kayıplarını büyük ölçüde telafi  ederek, bu farkın 2 milyar 24 milyon dolara inmesini sağlamıştır.” dedi.

Bakan Pekcan, bu gelişmelerle birlikte Haziran ayı ihracatımız GTS’ye nazaran 11 milyar 597 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Haziran ayında ithalatın ise geçen yılın birebir devrine göre yüzde 22,8 azalarak 15 milyar 86 milyon dolara gerilediğine işaret eden Pekcan, 2018 yılının Haziran ayında yüzde 69,7 olarak  gerçekleşen ihracatın ithalatı karşılama oranının 2019 yılının Haziran ayında yüzde 76,9 seviyesine yükseldiğini kaydetti.

Dış ticaret açığındaki azalma devam ediyor

Haziran ayında dış ticaret açığının geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 41,1 seviyesinde azalarak 3 milyar 489 milyon dolara gerilediğini aktaran Pekcan, “Geçen yılın Haziran ayında dış ticaret açığımız 5 milyar 923 milyon dolar düzeyindeydi. Bu yılın birinci 6 ayında, geçen yılın birebir devrine nazaran dış ticaret açığımız toplam 13 milyar 963 milyon dolara gerilemiştir. Dış ticaret hacmimiz ise yüzde 11,3 azalarak 190,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.” dedi.

Pekcan, “Önümüzdeki aylarda artacak turizm gelirlerinin de tesiriyle mal ve hizmet dış ticaretinde 2019 yılının birinci yarısında,  ödemeler istikrarı sayıları açıklandığında, Türkiye’nin toplam mal ve hizmet ihracatının ithalatımızı karşılayacağını görmeyi bekliyoruz.” sözünü kullandı.

Küresel ticarette olumsuz gelişmelere karşın 2019 yılı  boyunca Türkiye ihracatındaki olumlu performansın sürmesini beklediklerini vurgulayan Pekcan, global iktisatta, bilhassa de en kıymetli ihracat pazarı olan Euro Bölgesi büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlar olmasına karşın, ihracatın yılın birinci yarısında yüzde 2,18 artışla 88,2 milyar dolara ulaştığını ve Cumhuriyet tarihi rekoru kırdığını kaydetti.

Aynı formda, karşılama oranındaki olumlu gelişmelerin de dikkat çekici olduğunu lisana getiren Pekcan, “İhracatın ithalatı karşılama oranı da 2018 yılının ilk 6 ayındaki %67,3 düzeyinden 2019 yılının birinci 6 ayında %86,3  seviyesine yükselmiştir.” sözünü kullandı.

Küresel ticaret üzerinde en değerli tehditlerin dünya ekonomisinin büyümesinde görülen yavaşlama, ticaret savaşları  ve BREXIT meçhullüğü olduğuna işaret eden Pekcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

 “2018’te yüzde 3,6 büyüyen dünya iktisadının, IMF’nin 2019 yılının Nisan’da yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü raporunda da belirtildiği üzere %3,3 büyümesi iddia ediliyor.  Yine tıpkı halde en değerli pazarımız olan Euro Bölgesinde geçen yıl yüzde 1,8 olan büyümenin bu yıl yüzde 1,3 olması beklenmektedir. (2019 varsayımları Almanya yüzde 0,8, İngiltere yüzde 1,2, İtalya yüzde 0,1) Başka taraftan, global ticarette görülen korumacılık eğilimleri ve anlaşmasız BREXIT ihtimali de global ihracatımızı zorlaştıran öbür faktörler olarak ön plana çıkmaktadır. Tüm bu zorluklara karşın 2019 yılı boyunca Türkiye ihracatındaki bu olumlu performansın sürmesini bekliyoruz.”

Pekcan, 47,9 puan ile son 1 yılın en yüksek verisi görülen Haziran PMI datalarının de milletlerarası pazarlardaki ıstıraba karşın ihracat siparişlerinde artış olduğunu teyit ettiğine dikkati çekti.

Dış finansman muhtaçlığımız ihracatla azalıyor

2019 yılında dış ticaret açığındaki süratli azalışın iktisadın dış finansman muhtaçlığını azaltarak iktisada stratejik bir katkı sunduğunu vurgulayan Pekcan, “Yılın birinci 6 ayında dış ticaret açığımızdaki daralma 27 milyar 974 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Başka bir söz ile ülke ekonomimizin geçen
yılın birebir periyoduna nazaran dış finansman muhtaçlığı 27 milyar 974 milyon dolar azalmıştır. Türkiye iktisadının dış finansman muhtaçlığı, net ihracatımızın olumlu performansı ile düşmektedir.” dedi.

Büyümeye net ihracatın katkısı

Öte yandan Pekcan, TÜİK tarafından Nisan ayında açıklanan büyüme sayılarına net ihracatın büyümeye katkısının 2019 yılının birinci çeyreğinde 12,2 puan üzere rekor düzeye ulaşmasının dikkat çektiğini lisana getirerek, “Geçen yılın birebir periyodunda bu oran “eksi” 4,1 düzeyindeydi. Yeniden bir evvelki çeyrekte net ihracatın büyümeye katkısı 9,7 puan olarak gerçekleşmişti. Başka bir söz ile 2019 yılında net ihracatımız büyümemize de tarihi düzeylerde bir dayanak sunmaktadır. Önümüzdeki aylarda da, ihracatımızın büyümeye güçlü bir biçimde olumlu takviye vermeye devam etmesi beklenmektedir.” dedi.

 

Başa dön tuşu