Dikkatler Powell’ın Kongre konuşmalarına çevrildi

Fed Lideri Jerome Powell bu hafta tekrar ön plana çıkmaya hazırlanıyor. Powell’ın kanun yapıcılar önündeki konuşmalarının finans piyasalarında tesirli olması bekleniyor.

Cuma günü açıklanan bilgilerin ABD’de tarım dışı istihdamın Haziran ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterdiği bir ortamda, Powell, siyaset yapıcıların faiz kararı alacağı toplantının başlamasına üç hafta kala, para siyasetinin son durumuna ait bilgi verecek. Fed Lideri Çarşamba ve Perşembe günü Temsilciler Meclisi ve Senato panellerinde yarı yıl konuşmalarını gerçekleştirecek.

ABD’de pay senetleri Cuma günü, tarım dışı istihdamın Haziran ayında 224,000 ile güçlü bir artış göstermesinin akabinde, traderların Fed’in faiz artırımı için daha az nedene sahip olduğu tarafındaki spekülasyonuna bağlı olarak paha kaybederken, ABD Hazine tahvil faizleri ve dolar yükseldi.

Bloomberg Economics’ten Yelena Shulyatyeva ve Carl Riccadonna, “Powell’ın konuşması küçük gevşeme konjonktürünün başlanguıcına ait beklentilerin oluşmasına yardımcı olacak,” dedi ve “Güçlü çıkan Haziran istihdam dataları Fed’in kısa vadede agresif faiz indirimine gitmesi için yeri zayıflatırken, düşük enflasyon ve aykırıya dönmüş getiri eğrisi dikkate alındığında, bu yılın ilerleyen devirlerinde hala faiz indirimleri olabileceğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu