DIA Nedir? DIA Coin

DIA (Decentralised Information Asset) ya da Merkezi Olmayan Bilgi Varlığı, piyasa katılımcılarına güvenilir, zincirler arası veriler sunan bir oracle ağıdır.

DIA Nedir?

DIA, verileri kaynaklamak ve doğrulamak için kripto-ekonomik teşviklerden yararlanan ve hem merkezi hem de DeFi uygulamaları için açık kaynaklı bir finansal bilgi platformudur. DIA, Paul Claudius, Michael Weber ve Samuel Brack gibi kişilerin yer aldığı bir grup tarafından kurulmuştur. DIA projesi sektördeki birçok soruna çözüm üretmek için geliştirilmiştir.

DIA projesinin amacı, piyasalarda işlem yapan aktörlerin güvenilir veriler elde etmesini sağlamaktır. DIA, birçok zincir içi ve zincir dışı borsalardan ve diğer kaynaklardan çok ayrıntılı düzeyde piyasa verilerini sağlamaktadır. DIA aynı zamanda kurumsal düzeydeki veri beslemeleri, varlık fiyatlarını, meta veri deposu verilerini, borç verme oranlarını ve daha fazlasını da kapsamaktadır. Kısacası DIA Platformu, birden çok yerden gelen verileri alır. Ardından, bu zincir dışı verilerin çeşitli akıllı sözleşmelerde kullanılabilmesi için köprü görevi görür.

Nasıl Çalışır?

DIA, merkeziyetsiz finans alanındaki veri dünyasının Wikipedia’sı olmayı amaçlamaktadır. Bunun sebebi, kurumsal yatırımcıların DeFi alanında ihtiyaç duydukları bazı verileri bulamamasıdır. Bu noktada DIA devreye girmektedir. Ulaşılması zor verilere erişir ve bunları kullanıcılarına sunar. DIA, açık kaynaklı ve doğruluğu teyit edilen veri akışlarının akışını sürdürmeleri için kullanıcılarına güvenmektedir.

Oracle’lara veri akışını devam ettirmek için kullanıcılara finansal teşvik modeli aracılığıyla fayda sağlar. DIA ek olarak, mevcut oracle tasarımının şeffaf olmadığını ve Bununla ölçeklendirilmesinin zor olduğunu belirtmektedir. Ayrıca saldırılara karşı savunmasız olduğuna dikkat çekmektedir. Bu sebeple DIA, sektördeki birçok soruna çözüm için geliştirilmiştir.

DIA platformunun verileri, doğrudan bireysel ticaret düzeyinde çok çeşitli zincir içi ve zincir dışı kaynaklardan elde edilmektedir. Bu DIA feed’lerinin kaynaklar ve metodolojilerinin karışımı açısından tamamen özelleştirmeye olanak tanımaktadır. Kişiye özel, yüksek esnekliğe sahip feed’lerle sonuçlanmaktadır. Böylece oraclelar için yeni paradigma belirlenmektedir.

Web 3.0 için çok zincirli, uçtan uca, açık bir veri ve oracle platformu olma hedefiyle yola çıkan projenin bu kapsamda güçlü bir başarı elde ettiği görülmektedir. Veri kullanıcıları ile veri analistleri ve sağlayıcıları bir araya getirmek için açık finansal veriler için bir ekosistem yaratmayı hedeflemektedir. Çeşitli kaynaklardan gelen zincir dışı veriler ile çeşitli finansal DApp’ler oluşturulmasını desteklemektedir. Zincir üstü akıllı sözleşmeler arasında güvenilir ve doğrulanabilir bir köprü sunmaktadır.

DIA Coin Nedir?

DIA platformunun yerel kripto para birimi DIA Coin’dir. Ethereum üzerinde ERC-20 akıllı kontratıyla oluşturulmuştur. DIA coin aracılığıyla veri beslemesi sağlanabilmektedir. Ayrıca veri sağlayıcısı olarak gelir elde edilebilir ve DeFi işlemleri gerçekleştirilebilir. DIA Coin sahibi kullanıcılar, ağ üzerinden çeşitli verilere erişme, paylaşma ve tedarik etme özelliklerine erişim sağlama avantajına sahiptir.

DIA Coin, herhangi bir zincirden DIA’daki verilere ulaşmak ve onları entegre etmek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte token, kullanıcılarına staking özelliği sunmaktadır. DIA Coin sahipleri, akıllı sözleşmelere tokenlarını bir vade ile kilitler ve ardından vade sonunda ek token ödülleri kazanır. DIA, yönetişim alanında da kullanılmaktadır. DIA Coin sahipleri, tokenlarını kullanarak yönetişime katılabilmektedir.

DIA Coin Nereden Ve Nasıl Satın Alınır?

DIA projesi genel anlamda finansal veriler için açık kaynaklı bir ekosistem olarak geliştirilmiştir. DIA’nın amacı veri sağlayıcıları, kullanıcıları ve DAO topluluk üyelerini bir araya getirerek şeffaf, doğru ve doğrulanabilir veriler için Web3’ü erişilebilir hale getirmektir.

Bu güçlü DIA projesinin yerel token’ı DIA Coin, yapısı ile dikkatleri çekmiş ve birçok platform tarafından listelenmiştir. İşlem hacmi büyük borsaların da yer aldığı küresel düzeyde birçok platformda bulunmaktadır. Bu platformlara; Binance, Gate.io, Coinbase Exchange, OKX, XT, Bitrue örnek verilebilir.

DIA Coin sahibi olmak isteyen yatırımcılar öncelikle tercih ettikleri bir platforma üye olmalıdır. Ardından hesap açma ve kimlik doğrulama işlemleri tamamlanmalıdır. Alım satım ekranından borsa hesabına para aktarılır ve istenilen miktarda USDT, BTC, EUR, USD gibi çiftler ile satın alma işlemi gerçekleştirilir. Satın alınan DIA Coin güvenli cüzdanlarda saklanabilir ya da işlemlerde kullanılabilir.

Başa dön tuşu