Deutsche’den Türk varlıklarına ‘sıkıp suyunu çıkarın’ tavsiyesi

Deutsche Bank’ın Türk varlıklarına ait değerlendirmesinde “Dövizin tahvillere kıyasla değerli ölçüde zayıf performansından ötürü dövizde daha fazla bedel görüyoruz.” tabiri yer aldı.

Notta, “Bununla birlikte -ve daha güçlü değerlemeye karşın- tahvillerde şimdi durum kapatmak için çok erken olduğunu düşünüyoruz.” dendi.

Deutsche Bank konum teklifine ait destekleyici ögeler ortasında lokal tahvillerdeki düşük konumlanma, yüksek gerçek faizler, değerli ölçüde fiyatlanmış olsa da dünyadaki genişlemeci siyasetler, tahvil arz dinamiklerinin üçüncü ve dördüncü çeyreklerde elverişli olacak olması ve gelişen piyasalar için global MB’lerin güvercin duruşu dikkate alındığında dış şartların uygunluğunu saydı.

Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil bedelin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik fazinin 110 baz puan düşüşle yüzde 16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle yüzde 15.50’ye gerilemesini bekliyor.

Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz iddiasını yüzde 16.50’den yüzde 16.0’ya indirdi. Banka en fazla pahası Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde görüyor.

Ayrıca banka Türk Lirası/Güney Afrika Randı kurunda 2.70 maksadı ve 2.40 düzeyinde “zararı durdur” buyruğuyla uzun durum tavsiyesinde bulundu.

Notta, “TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen birtakım destekleyici faktörlerin lirada uzun konum için fırsat penceresi oluşturduğunu düşünüyoruz.” dendi. Deutsche, ödemeler istikrarı mevsimselliğini, zayıf konumlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici ögeler ortasında saydı.

Başa dön tuşu