Destekler, teknoloji girişimlerini ‘ölüm vadisi’nden çıkarabilir

BEGÜM IŞIK ALKIŞ

Küresel iktisatta yaşanan yavaşlamanın tesiri Türkiye’deki teşebbüs ekosisteminde de yaşandı. KPMG’nin “Türkiye’nin Teşebbüs Ekosistemi Yatırımları Değerlendirmesi” raporuna nazaran, Türkiye’de 2022 yılı üçüncü çeyreğinde toplam süreç hacmi ikinci çeyreğe kıyasla yüzde 19 düşüşle 113 milyon dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan teşebbüs ekosisteminin 2023 yılına ait optimist bir hava hakim.

Türkiye’de teknoloji teşebbüsçüsü olmanın çok avantajlı olduğu bir periyoda girildiğini söyleyen Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü His Eren, “2023 yılı Türk Girişimcilik Ekosistemi için yapılan önemli altyapı yatırımlarının meyvelerinin aranacağı bir yıl olacağı halinde öngörüyorum. Çok fazla sayıda fon, teknopark, hızlandırma programı kuruldu. Bütün bu altyapı tertiplerinin hedefi girişimcilerin kurulma ve büyümelerine takviye olmak” dedi ve ekledi: “Oyun, fintech, siber güvenlik, mobilite, Web 3 en sıcak dikeyler olacak. Tohum yatırım almak için en uygun vakit.”

Son olarak üç kamu bankasının (Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank) açıkladığı Tekno Teşebbüsçü Dayanak Kredisi de teknoloji odaklı teşebbüslerin büyümesi, bilişim ve yazılım alanlarında istihdamın artırılması ve rekabetin desteklenmesi ismine olumlu karşılandı. AA’da yer alan bilgiye nazaran, kelam konusu krediler, en fazla 500 bin lira meblağında, 6 ay anapara ödemesiz ve 60 ay vadeli olabilecek.

Kararı teknoloji girişimcileri açısından değerli bir gelişme olarak kıymetlendiren His Eren, “Özellikle yatırım alsın yahut almasın nakit akış beklentisi istediği üzere gitmeyen, melek yatırımcı yatırım kriterlerine nazaran yatırım ölçüsü yüksek, fonlar için düşük kalan teşebbüsçüler yeni kredi paketiyle ‘ölüm vadisi’ denen teşebbüsün probleme düştüğü yerden çarçabuk çıkacaktır. Üç kamu bankasının sağladığı bu kolaylık girişimcinin tekrar hayata dönmesi, finansallarını oturtması açısından büyük kolaylık sağlayacak” dedi.

Tmob ve Mowico’nun Kurucusu Rudi Dökmecioğlu ise bahse ait, “Yeni teşebbüs ve fikirlerin hayatına geçirilmesi için devletin gösterdiği uygun niyet göstergesi diyebilirim. Bu alanda yapılacak başlangıçlar için uygun bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu paketin tekno teşebbüsleri geleceğe hazırlamaya, dijital teknoloji ve maharetlerin büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Firmaların mal ve hizmet alımı, maaş ödemesi, işletme sarfiyatları, ofis gereci, ekipman, yazılım ve donanım alımlarının finansmanı için doküman karşılığında kullanılabilecek kredilerin, 36 ay vadeye kadar yıllık yüzde 13,5 sabit faizle, 36 ay ve üzeri vadelerde ise “TLREF+3” faiz oranıyla kullanıma sunulması planlanıyor.

DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay ise kredi meblağının düşük tutulduğunu belirterek, “Vade ve anapara ödemesinin olması hoş bir ayrıntı lakin 500 bin TL fiyatındaki bir azamî oranın ne yazık ki düşük kalacak. 500 bin TL orta büyüklükteki yazılım şirketleri için düşük bir oran. 500 bin TL’nin kâfi olacağı küçük işletmeler için ise cansuyu niteliğinde bir kredi olacak ve işletmelere artı kıymet katacak” dedi.

Başa dön tuşu