Davos’ta işbirliği çağrısı yapılacak

İsviçre’nin Davos kasabasında yarın başlayıp 20 Ocak’a kadar sürecek olan, birçok ülkenin ve memleketler arası tertibin başkanı ile iş dünyası temsilcilerinin yer alacağı forum, 130 ülkeden 50’si devlet/hükümet lideri olmak üzere 2 bin 700’den fazla iştirakçiyi bir ortaya getirecek.

Dünya Ekonomik Forumu’ndan (DEF) yapılan açıklamaya nazaran, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Lideri Roberta Metsola, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Lideri Cyril Ramaphosa, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsviçre Konfederasyonu Lideri Alain Berset, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Fas Başbakanı Aziz Ahnuş, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Filipinler Devlet Lideri Ferdinand Marcos, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Tanzanya Devlet Lideri Samia Suluhu Hassan ve Tunus Başbakanı Necla Buden, foruma iştirak sağlayacak.

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, ABD Ulusal İstihbarat Yöneticisi (DNI) Avril Haines, ABD Çalışma Bakanı Marty Walsh, ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Kanada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde’nın yanı sıra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Milletlerarası Güç Ajansı (UEA) Lideri Fatih Birol ile iş dünyasından çok sayıda kişi de foruma katılacak isimlerin ortasında yer alıyor.

700 tertipten bin 500 başkan başvurdu

ABD, Çin ve Rusya üzere ülkelerden foruma önder düzeyinde iştirak gerçekleştirilmeyecek olması dikkati çekiyor, Türkiye’den de tepeye resmi bir iştirak öngörülmüyor.

Bu yıl iş dünyasından en fazla temsilcinin iştirakiyle gerçekleştirilecek DEF’te yaklaşık 700 farklı tertipten 1500’den fazla önder yer almak için müracaatta bulundu.

Forum kapsamında iktisat başta olmak üzere Rusya-Ukrayna Savaşı, Kovid-19 salgını, teknoloji, güç, iklim değişikliği, sıhhat, göç ve memleketler arası kriz hususları oturumlarda öne çıkacak.

Oturum başlıklarının ortasında “mevcut güç ve besin krizlerini yeni bir güç, iklim sistemi bağlamında ele alma”, “yatırım, ticaret ve altyapı sistemiyle bağlı mevcut yüksek enflasyon”, “özel kesim inovasyonu ve direnci için öncü teknolojilerden yararlanmaya yönelik yeni bir sistem”, “yeni bir iş ve maharet sistemi bağlamında mevcut toplumsal güvenlik açıkları”, “çok kutuplu bir dünyada yeni bir diyalog ve işbirliği sistemi çerçevesinde mevcut jeopolitik riskler” bulunuyor.

Liderlere “krizleri birlikte ele alma” daveti yapılacak

Dünyanın birçok farklı bölgesinde değişik alanlarda meselelerin yaşandığı periyotta gerçekleştirilecek forumda dünya başkanlarına daha sürdürülebilir ve sağlam bir dünya tabanı için krizleri ve koordineli aksiyon fırsatlarını birlikte ele alma daveti yapılacak.

53. DEF Doruğu, dünyanın karşı karşıya olduğu acil problemlerin üstesinden gelmek için tahlillere ve kamu-özel işbirliğine odaklanacak.

Programa katılan siyasetçilerin, iş dünyasından temsilcilerin yeni ve kapsayıcı fikirlerden faydalanmaları öngörülüyor.

Hükümet ile iş bölümleri ortasındaki bağlantıları güçlendirme çağrısı

DEF Lideri Klaus Schwab, yaptığı açıklamada, global ve ulusal seviyede artan bir parçalanmaya sebep olan politik, ekonomik ve toplumsal zahmetlere tanıklık ettiklerini belirtti.

Schwab, “Bu inanç erozyonunun nedenlerini ele almak için hükümet ile iş kesimleri ortasındaki münasebetleri güçlendirerek güçlü ve kalıcı toparlanma noktasında gerekli şartları oluşturmamız gerekiyor. Birebir vakitte ekonomik kalkınmanın daha esnek ve sürdürülebilir olması açısından kimsenin geride bırakılmaması gerektiği de kabul edilmelidir” sözlerini kullandı.

DEF Genel Müdürü Mirek Dusek, doruğun bu yıl şiddetli bir ekonomik görünüm periyodunda yapılacağına işaret ederek, dünyanın şu anda birbiriyle bağlantılı nedenlere bağlı olarak çok sayıda krizle karşı karşıya kaldığını söylemişti.

Dusek, bu sıkıntılar için kullanılacak gerçek sözün “geçiş” olduğunu kaydetmişti.

Mevcut krizlerin belli bir ülke yahut bölgeye mahsus olmadığını, daha evvel görülmemiş formda dünyayı etkilediğini söz eden Dusek, hükümet siyasetlerinin, global çapta ve işbirliğine dayalı biçimde oluşturulması gerektiğini belirtmişti.

Protestolar bekleniyor

DEF sırasında forum aykırısı şovların de olması bekleniyor.

Geçmiş yıllarda Davos, Zürih ve başka ülkelerde toplanan göstericiler, iklim değişikliği ile iktisat üzere münasebetlerle DEF’i eleştirirken toplumsal medyada da çok sayıda kullanıcı, Davos’a reaksiyonunu göstermişti.

Güvenlik için 5 bin personel

Zirve kapsamında Davos kasabasında geniş güvenlik tedbirleri alınacak.

İsviçre Parlamentosu, dünyanın dört bir yanından davetlinin katılacağı forumun güvenliğini sağlamak için ordudan 5 bin işçi görevlendirdi.

İsviçre asker ve polisi, Davos kasabasıyla temaslı kara ve demir yollarını sıkı formda denetleyecek.

Zirvede birinci kere “Küresel İşbirliği Köyü” kurulacak

Zirvede bu yıl gerçekleştirilecek yeniliklerin ortasında daha sürdürülebilir kamu-özel işbirliğini ve geniş ölçekte tesir sağlamak için harekete geçmeyi teşvik eden meta data havuzu olan “Küresel İşbirliği Köyü” de yer alacak.

Forumun birinci sefer mesken sahipliğini yaptığı çok taraflı “metaverse” toplantısı, okyanus sıhhati ve deniz eserleri atıkları konusunda harekete geçilmesi için finans, besin ve perakende kesimindeki uzmanlar ile başkanları bir ortaya getirecek.

Dünyanın önde gelen üniversiteleri ve araştırma kurumlarından 125 kadar uzman toplantıya katılarak WEF’in çalışmalarına ait en son bilimsel bilgileri tartışacak.

“ikiyüzlülük” eleştirisi

DEF, bu yıl 6. defa “iklim nötr” amacında gerçekleştirilecek lakin tepe kapsamında iklimin korunmasına yönelik aksiyon davetleri yapılsa da forumun davetlileri başkanlar ve iş insanlarından birçoğunun Davos’a özel uçaklarıyla gelecek olması buna gölge düşürüyor.

Mayıs 2022’de gerçekleştirilen DEF Doruğu ile kontaklı yaklaşık 500 kadar özel uçuşun yapıldığı, bu uçuşların 7 bin 400 ton karbondioksit emisyonuna sebep olduğu belirtiliyor.

Zirve boyunca iklim konusunda yapılacak davetler da göz önünde bulundurulduğunda bunun “ikiyüzlülük” olduğu istikametinde tenkitler yer alıyor.

Başa dön tuşu