Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantıs’nın akabinde gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan toplantı sonrası şöyle konuştu:

EYT ile çalışmayı yakında Meclis’imizin takdirine sunuyoruz. Yeni yılın birinci iş gününde ihracat sayılarını açıkladık. 254.2 milyar dolarlık muvaffakiyet için tüm sanayicilerimizi, üreticilerimizi, ihracatçılarımızı tekrar tebrik ediyorum. Son 20 yılda 7 kat artırdığımız geldiğimiz seviyeyi kâfi bulmuyoruz. Salı günü yeni yılın memur ve emekli maaş artışının birinci etabını açıkladık. Yüzde 24 olarak açıkladığımız artış içimize sinmediği ilgili bakanlarımıza bu oranın artırma tarafında çalışmaları talimatını verdik. Cuma günü Ziraat Bankamızın tarım kesitine yönelik çalışmalarını değerlendirdiğimiz programda çiftçilerimizle buluştuk.

Hesapladığımızda ulusal gelirimize yaklaşık Osmangazi Köprüsü’nün 10 milyar dolar, İstanbul-İzmir Otoyolu 29 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 5 milyar dolar, Avrasya Tüneli 7 milyar dolar, İstanbul Havalimanı’nın 80 milyar dolar katkısı olmuştur.

Bu vesileyle bir de müjde vermek istiyorum. Otoyol ve köprü hizmetlerinin fiyatlarında yıl uzunluğu rastgele bir artışa gidilmeyecektir.

Bakanlıklarımızın 2022 yılı faaliyetleri ve 2023 planlarımızı size takdim etmiştim. Geçtiğimiz yıl personel ve patron temsilcilerin iştirakiyle yürütülen taban fiyatta bu yıl 8 bin 507 lira olarak uygulayacağımız minimum fiyat hem çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyecek hem de istihdamı muhafaza noktasında kararlıyız.

Asgari fiyat dayanağını 400 liraya yükselterek değerli bir adım daha attık. Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin uzun müddettir beklediği Ek Gösterge düzenlemesini Meclis’e sunduk.

Kronik hastalık, ilaç raporlarının mühletini en son 30 Haziran 2023’e kadar uzatarak, vatandaşlarımıza ve yakınlarına kolaylık sağladık. Bu yıl çalışmada, ülkemizin değişen gereksinimlerine, global değişimlere uygun formda yeni istihdam projemizi hazırlıyoruz.

Başa dön tuşu