Cumhurbaşkanı Erdoğan anahtar teslim töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kalemler Mahallesi’nde gerçekleştirilen Manavgat-Akseki Yangın Afeti Sonrası Köy Konutları Anahtar Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, Antalya’da dolu dolu bir gün geçirdiklerini tabir etti.

Kepez’de yapılan toplu açılış merasiminin akabinde, geçen ay sel felaketine maruz kalan Kumluca’ya geçtiklerini anlatan Erdoğan, kelam verdikleri köy konutlarından bir kısmının anahtar teslimi vesilesiyle Manavgatlılarla bir ortada olduklarını söyledi.

Erdoğan, “Bu yangın Manavgat, Alanya, Gündoğmuş ve Akseki ilçelerimizin 59 mahallesinde 11 gün mühletle tesirli olmuştur. Türkiye Afet Müdahale Planı’nı devreye sokarak devletimizin tüm imkanlarıyla müdahale ettiğimiz bu afet, 61 bin 500 dekar ormanımızla birlikte adeta ciğerlerimizi de yakmıştır” tabirlerini kullandı.

300 milyon lirayı bulan destek

8 binin üzerinde işçi, 40 hava aracı, 2 bin kara aracıyla söndürme çalışmalarının yürütüldüğü yangının akabinde çabucak vatandaşların yaralarını sarmaya başladıklarına dikkati çeken Erdoğan, konutları, eşyaları, işyerleri ve araçları ziyan gören vatandaşlara 53 milyon lira, tarım alanları ve hayvanları ziyan gören çiftçilere 213 milyon lira, enkaz kaldırma süreçleri için de ilgili ünitelere 25 milyon nakdi ödeme yaptıklarını anlattı.

Erdoğan, “Toplamda 300 milyon lirayı bulan bu dayanakların yanında hayırsever vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla 56 milyon liralık bir katkıyla vatandaşlarımızın yanında yer almıştık.” dedi.

427 meskenin anahtarları teslim edildi

Hasar tespitinin akabinde 666 vatandaşa AFAD’dan, 234 vatandaşa da kentsel dönüşümden hak sahibi olarak konut inşasına karar verdiklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu 900 konut yanında 4 köy konağının ve bir caminin de inşasına başlamıştık. Bölgenin mimarisine uygun biçimde tek yahut 2 katlı olarak inşa ettiğimiz bu konutlardan üretimi tamamlanan 427’sinin anahtarlarını sahiplerine teslim ediyoruz. Evrenseki, Kalemler ve Kepezbeleni köy konakları bitmek üzeredir. Kalan konutları ve başka yapıları da en kısa müddette tamamlıyoruz. Yapılan konutlar, dizaynıyla, gereciyle, etrafıyla nitekim her vatandaşımızın sahip olmak isteyeceği hoşlukta işlerdir”

Konutların hangi kaidelerde hak sahiplerine verileceğini de aktaran Erdoğan, “İnşa ettiğimiz 900 afet köy konutunu maliyeti üzerinden yüzde 66 indirimle, 2 yılı ödemesiz, 18 yıl vadeyle sahiplerine vereceğiz. Ahırlı ve ahırsız tiplerine nazaran, büyüklükleri 93 metrekare ile 280 metrekare ortasında değişen bu konutların aylık ödemesi 2 bin 50 lira ile 3 bin 700 lira ortasındadır. Toplam ödeme küçük tiplerde 445 bin lira, ahırlı tiplerde 797 bin lira olacaktır” diye konuştu.

Başa dön tuşu