Dolar/TL yatay seyrediyor

Geçen hafta Türk Lirası karşısında % 2 bedel kazanan, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu dün 5.70-5.73 bandında dalgalanan  Dolar yeni haftaya 5.71’de yatay başladı. Euro 6.43’te, sepet kur 6.07’de, Türkiye’nin risk primi de yeni haftada düşüşte…

Cuma akşamı kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Merkez Bankası Lideri Murat Çetinkaya’nın vazifeden alınmasına atıfta bulunarak Türkiye’nin kredi notunu “BB”den “BB-” düzeyine düşürdü, not görünümü “negatif”.

“NOT İNDİRİMİ TESİRLİ OLMAZ”

Global Menkul Kıymetler Kıdemli Analisti Rıdvan Baştürk Bloomberg HT’ye Fitch kararının piyasaya tesirinin olmadığına, ABD’nin S400 konusunda yapacağı açıklamaların değerli olacağına dikkat çekti. Uzman, “Fitch kararı üzere sürpriz gelişmelerin TL varlıklar üzerinde çok olumsuz tesiri yok. Cuma günü Fitch not indirim kararı aldı, esasen 3 kredi derecelendirme kuruluşunda da yatırım yapılabilir düzeyin en az 3 – 4 kademe altındayız. Buradaki indirimlerin Türk Lirası varlıkları üzerinde rastgele bir tesiri olmaz..AB’nin yaptırım kararları ve S400 gelişmeleri değerli olacak. ABD Lideri’nden yahut Pentagon’dan bu bahiste bir açıklama gelip gelmeyeceği kıymetli…TL varlıkların ABD’den gelecek reaksiyona nazaran şekilleneceğini varsayıyoruz” yorumunu yaptı.

 

Başa dön tuşu