Çin’de önlemlerin gevşetilmesi sonrası ağır tablo

Ulusal Sıhhat Kurulu, Çin ana karasında önlemlerin kaldırılacağının duyurulmasını takip eden 8 Aralık 2022 ila 12 Ocak 2023 tarihlerinde virüse bağlı 59 bin 938 can kaybı meydana geldi.

Komisyonun Tıp İşleri Yöneticisi Ciao Yahui, 5 bin 503 hastanın Kovid-19 enfeksiyonuna bağlı teneffüs yetmezliğinden, 54 bin 435 hastanın ise kanser ve kalp damar hastalıkları üzere kronik hastalıklara bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını yitirdiğini belirtti.

Ölenlerin yaş ortalamasının 80,3 olduğunu aktaran Ciao, bunlardan yüzde 90’nın 65 yaş ve üzeri şahıslar olduğunu bildirdi.

Çin, “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı denetim ve tedbire önlemlerinin terk edeceğini bildirmesinin akabinde birinci defa vefat bilgilerini açıkladı.

Tahmin 1 milyardan fazla kişinin enfekte olacağı yönünde

Ulusal Sıhhat Komitesi, daha evvel olay, hasta ve mevt sayılarını günlük olarak açıklamayı bıraktığını duyurmuş, mevt istatistiklerinin tutulmasında ise yeni standartlar getirerek sırf birincil vefat sebebi virüse bağlı zatürre ve teneffüs yetmezliği olan can kayıplarını Kovid-19’dan sayacağını bildirmişti.

Çin, geçen ay başında önlemleri kaldırmasından bu yana ülkede hadise sayısı süratle artarken bugüne dek tek ülkede görülen en büyük kitlesel yayılmayla karşı karşıya bulunuyor. 1,4 milyar nüfuslu ülkede kış aylarında 1 milyardan fazla kişinin enfekte olacağı kestirim ediliyor.

Başa dön tuşu