Çin, Alibaba ve Tencent’te altın hisse almaya hazırlanıyor

Çin kamu kurumları, Alibaba Group Holding ve Tencent Holdings’in ünitelerinde “altın hisseler” olarak tanımlanan hisseleri almaya hazırlanıyor.

Bu atılım Pekin’in dünyanın en büyük internet arenasındaki kilit oyuncular üzerinde daha fazla denetim sağlamak için harekete geçtiği formunda bedellendiriliyor.

Pekin kesim üzerindeki hakimiyetini gevşetmeye ve bir yıldan fazla bir müddettir neredeyse her internet alanını saran ezici bir baskıyı aşmaya hazırlanırken tartışmalar ortaya çıkıyor.

Teoride hükümetin yöneticileri aday göstermesine yahut değerli şirket kararlarını etkilemesine müsaade veren bu pay yapısı, yetkililere kesimi uzun vadede etkilemek için bir mekanizme sağlamış olabilir.

Qichacha kurumsal bilgi tabanına nazaran Çin Siber Uzay Yönetimi’nin (CAC) bir kolu, 4 Ocak’ta Guangzhou’daki bir Alibaba dijital medya yan kuruluşunun yüzde 1’ini aldı.

Şirketin medya portföyünde, yayın platformu Youku ve taşınabilir tarayıcı UC Web üzere işletmeler bulunuyor.

Veritabanının gösterdiğine nazaran, Alibaba’dan satın alınan payların fonlanması, CITIC, China Post ve China Mobile üzere önde gelen devlet firmaları ile birlikte CAC tarafından destekleniyor.

Bloomberg’e konuşan mevzuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağa nazaran, bir hükümet kuruluşunun Tencent’in yan kuruluşunda benzeri bir hisseyi almasıyla ilgili görüşmeler de sürüyor.

Dünyanın 2 numaralı iktisadını canlandırmaya istekli Şi Jinping idaresinin, duruşunu oyun bağımlılığına karşı halde değiştirmesine ve Alibaba üzere kamu kontrolünü üzerine çeken firmaları denetimini artırmaya hazırlandığına dair işaretler artıyor.

Reuters’in haberine nazaran, baskının en yüksek profilli kurbanlarından biri olan Didi Küresel Inc., uygulamalarını önümüzdeki hafta tekrar başlatmak için onay alabilir ve birçok tarafın beklediği üzere taşınabilir uygulama mağazalarına dönüşünü tamamlayabilir.

FT’nin haberi ses getirmişti

Financial Times’ın yetkililerin Alibaba ve Tencent şirketlerinin her birinde yüzde 1’lik direkt pay alacağını bildirmesiyle firmalar üzerinde artan Çin devleti tesiri, şirketlerin Çin dışındaki incelemesini artırabileceği ve büyümelerini yavaşlatabileceği belirtiliyor.

Pekin, Tiktok ana şirketi Bytedance ve Kuaishou’da şimdiden altın bir hisse aldı.

Çin Aralık ayı başlarında katı Kovid kısıtlamalarında gerçekleştirilen ani bir U dönüşü sonrası süratle yeni piyasa dostu atılımlar gerçekleştirilmişti.

Ülke, Avustralya’nın kömür ithalatına yönelik iki yıllık yasağı sona erdirirken, teknoloji devleri üzerindeki baskısını gevşetmeye ve gayrimenkul dalında yıkımı şiddetlendiren katı “üç kırmızı çizgiyi” karşıtı çevirmeye başladı.

Şu anda sorulması gereken soru, yaşanan siyaset revizyonunun Çin’in son kırk yılda ekonomik yükselişini hızlandıran esnekliğe hakikat bir dönüşü mü yoksa berbatlaşan bir iktisada verilen ani bir yansıyı mi temsil ettiği olacak.

Tencent ve Alibaba payları daha evvelki kayıplarını telafi ederek Hong Kong Borsası’nda büyük ölçüde değişmedi.

Ceb International Inv Corp Ltd’de araştırma lideri olan Banny Lam, “Bana nazaran haberler biraz olumlu. İkili, son yıllarda baskı problemleriyle gayret ediyordu.

Hükümet payı hem Alibaba hem de Tencent için, potansiyel olarak yeni alanlarda iş yapmak için yeşil ışık yakmalarına yardımcı olabilir ve denetleyiciler tarafından daha fazla kısıtlama risklerini azaltabilir.”

Çin devlet organları, Didi’den Jack Ma’s Ant Group Co.’ya kadar yüksek profilli yeni kurulan özel şirketlere yıllarca milyarlarca dolar yatırım yapmıştı. Son yıllarda, Pekin internetin her alanına baskı uygularken, resmi kurumlar da bu şirketler “altın pay” olarak tanımlanan yüzde 1’lik nominal paylar almıştı.

Pekin’in bu elinde tutma hakkını nasıl kullanacağı belgisiz olsa da analistler, bunun masada bir koltuk yahut kelam sahibi olmanın ötesinde, hükümetin değerli datalara erişmesine de yardımcı olabileceğini düşünüyor. TikTok’un sahibi ByteDance Ltd. ve Weibo Corp. bu tıp bir düzenlemeyi ifşa eden en önemli internet firmaları ortasında yer alıyor.

Başa dön tuşu