Chainlink’in (LINK) Son Güncellemesi DeFi İçin Hızlı Bir Evrim!

Merkezi olmayan oracle sağlayıcısının şimdiye kadarki en büyük güncellemesi, 10 kat daha fazla zincir içi bilgi ve akıllı kontratlar için yeni kullanımlar manasına geliyor.

Chainlink, zincir üzerinde daha fazla datayı kullanılabilir hale getirmek için bir ölçeklenebilirlik yükseltmesi olan Zincir Dışı Raporlamayı (Off-Chain Reporting) başlatıyor. CEO Sergey Nazarov, güncellemenin DeFi kesimine yarar sağlayacağını ve Chainlink’in fiyat akışlarının ötesine geçmesini sağlayacağını açıkladı.

Chainlink’in kurucusu Sergey Nazarov’a nazaran, merkezi olmayan finans “hızlı bir evrim” görmek üzere. Decrypt’e verdiği demeçte, merkezi olmayan oracle sağlayıcısı tarafından bugün başlatılan büyük bir yeni güncelleme, DeFi eser ve hizmetlerini artırmak için zincir üzerine 10 kat daha fazla data getiriyor.

Off-Chain Reporting (OCR) olarak isimlendirilen yeni güncelleme, ana ağın Mayıs 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana ağın en büyük yükseltmesi oldu. Bu güncelleme Chainlink’i, meşhur olduğu fiyat akışlarının ötesindeki uygulamalara açacak ve tıpkı vakitte birçok diğer kullanım alanı sağlayacak.

Chainlink, blok zincirlerini gerçek dünyadaki bilgilere inançlı bir biçimde bağlar ve bunu yaparken kıskanılacak bir prestij oluşturmuştur. Ethereum’un DeFi ekosistemindeki baskın merkezi olmayan oracle sağlayıcısıdır ve şu anda 300’den fazla proje oracle teknolojisini entegre etmiştir.

Girişim, Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2020’nin en umut verici 100 Teknoloji Öncüsü ortasında gösterildi. Bu ortada, bu ay yeni tepelere ulaşan LINK token, 2020’nin en güzel performans gösteren kripto para ünitelerinden birisidir.

Ölçeklenebilirlik Çözümü

Yükseltme, geliştirme etabında bir yıl geçirdi ve Chainlink oracle düğümlerinin bilgileri çekme formunu kökten elden geçirdi. Evvelden, bilgilerin zincirleme getirilmesi ve akabinde toplanması gereken yerlerde -engelleyici fiyatlara (Ethereum’da gas olarak bilinir) maruz kalan bir süreç- artık, data toplama büsbütün zincir dışı gerçekleşiyor.

Bu, düğümlerin işletme maliyetlerini %90’a varan oranda azaltır, zira operatörlerin artık birleştirme için zincir üzerinde data getirmek için birden fazla süreç için ödeme yapması gerekmez. Ayrıyeten, düğümlerin kullanabileceği data ölçüsünü değerli ölçüde artırır. Bu da tüm DeFi ekosistemini zenginleştirir. Nazarov, güncellemeyle alakalı şu sözleri kullandı:

“Verileri zincire koydukça, daha fazla DeFi protokolünün hayata geçtiğini ve bizi kullanan mevcut DeFi protokollerinin hayata geçirilecek daha fazla pazar olduğunu gördük, bu da tüm kategoriyi kullanıcılar için daha kullanışlı hale getiriyor.”

Fiyat Bilgilerinin Ötesi

Şimdiye kadar, Chainlink büyük ölçüde, daima olarak genişlediği fiyat beslemeleri aracılığıyla zincirde sağladığı data ölçüsünü süratle artırmaya odaklandı.

Ancak halihazırda OCR’den yararlanacak diğer hizmetler de vardır, oracle’ların stabilcoin’lerde tutulanlar üzere rezerv fonları hakkında talep üzerine bilgileri güncellemesini ve sağlamasını sağlayan bir sistem olan Proof of Reserve “Rezerv Kanıtı” üzere. Bunlar daha sonra Ethereum’daki başka DeFi uygulamaları tarafından kullanılabilir ve Proof of Reserve, tUSD stablecoin ve kripto para saklama kuruluşu BitGo tarafından esasen kullanılıyor.

Nazarov’a nazaran geliştiriciler, çok çeşitli varlıklara da erişim elde edecekler: haber ajansı AP ve Google’ın Big Query üzere pazar yerlerinden gerçek dünyadaki olaylarla ilgili bilgiler; Tezos ve Polkadot üzere öteki blok zincirlerinden gelen dataların yanı sıra genel finansal uygulamalardan gelen datalar üzere. Nazarov, bunun onlara yeni sanayilere hizmet etmek için muhtaçlık duydukları altyapıyı ve heyecan verici kullanım durumlarını sağlayacağını söyledi:

“İnsanlar, Chainlink ağının fiyat datalarıyla ilgili olduğunu düşünüyor, lakin bunun nedeni, şu anda büyük ölçüde bunu etkinleştirmeye odaklanmış olmamız.”

Güncelleme, akıllı kontrat geliştirmeyi de canlandırmayı vaat ediyor. Bilindiği üzere Nazarov 12 yıldır bu kesime odaklanmış durumda. (Bitcoin teknik raporu yayınlanmadan altı gün evvel, smartcontract.com tesir alanını 25 Ekim 2008’de kaydettirdi).

Nazarov için en heyecan verici şey, Chainlink’in akıllı mukavelelere hizmet vermek için hayati bir altyapı kesimi sağlaması:

“İnsanların inşa etmesini ne kadar süratli sağlayabilirsek, bölümümüz oraya o kadar süratli ulaşır.”

Başa dön tuşu