Ekonomi ve siyaset gündemi- 16 Temmuz 2019

Ekonomi ve siyaset gündemi- 16 Temmuz 2019

1- TBMM Lideri Mustafa Şentop, SETA’nın, “Üçüncü Yılında 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ve FETÖ ile Mücadele” başlıklı seminerine katılacak.

(Ankara/10.00)

2- CHP ve HDP’nin Meclis küme toplantıları yapılacak.

(TBMM/13.30/12.45)

 

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kahramankazan Şehitleri ve Demokrasi Müzesi’nin açılış merasimine katılacak, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda şehit olan Ali Anar’ın ailesini ziyaret edecek.

(Ankara/10.30/11.30)

2- TBMM Genel Konseyinde, iktisat alanında düzenlemeler içeren “torba kanun teklifi”nin görüşmelerine başlanacak.

(TBMM/15.00)

 

EKONOMİ

1- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kanada’da bir firma için inşa edilen “Calvert” isimli Arktik fabrika balıkçı gemisinin denize indirilmesi münasebetiyle düzenlenecek merasime katılacak.

(Yalova/10.30)

2- Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayı İşgücü İstatistikleri ile haziran ayı Tarım Eserleri Üretici Fiyat Endeksi’ni açıklayacak.

(Ankara/10.00)

 

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya ziyaretinin ikinci gününde mevkidaşı Nikola Dimitrov ile bir ortaya gelecek.

(Üsküp)

2- Avrupa Parlamentosu Genel Konseyinde yeni Avrupa Birliği Kurulu Lideri seçilecek.

(Strazburg)

3- Suriye’de Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesine yönelik hücumları ve öbür gelişmeler takip ediliyor.

(İdlib/Halep)

 

GÜNCEL

1- Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, 3. Memleketler arası 15 Temmuz Sempozyumu’na katılacak.

(Ankara/10.00)

2- YÖK Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’nin Fırsat Penceresi: “Türk Yükseköğretimi” toplantısına iştirak edecek.

(Muş/10.00)

3- Büyükada’da yapılan toplantıya ait ortalarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 11 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “silahlı terör örgütüne yardım etme” kabahatlerinden 15’er yıla kadar mahpus cezası talebiyle yargılanmasına İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(İstanbul/10.30)

4- FETÖ davaları

– 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında Akıncı Üssü’ndeki aksiyonlara ait 475 sanığın yargılanmasına 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

– Adana’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında silahlı terör örgütü kurma ve yönetme kabahatinden dava açılan, örgüte ilişkin hücre meskeninde düzmece kimlikle yakalanan ve FETÖ’nün Kozan imamı olduğu argüman edilen tutuklu sanığın yargılanması, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde sürdürülecek.

(Adana/10.00)

– FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına ait Mustafa ve Serdar Seyitoğlu’nun, ”anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs ve silahlı terör örgütü üyeliği” hatalarından yargılanmasına İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(İstanbul/10.30)

– Sakarya’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla hakkında dava açılan ve yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isterken Edirne’de yakalanarak tutuklanan sanığın yargılanmasına Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Sakarya / 14.15)

 

AA

Başa dön tuşu