Cardano (ADA) Fiyatının Bu Ay %100’ün Üzerinde Artmasının 3 Nedeni

Cardano’nun lokal kripto para ünitesi ADA, ayın başından bu yana yüzde 100’ün üzerinde bir fiyat artışı gördü. Boğa piyasası, ADA’nın fiyat artışından kısmen sorumluyken, ralli çoğunlukla IOHK içindeki büyük gelişmeler ve bu yıl için planlanan çok değerli birkaç sürümden kaynaklanıyor. İşte bu ay Cardano (ADA) fiyatının bu ay %100’den fazla artmasının 3 nedeni:

1. Cardano, Akıllı Mukavele Periyodu Lansmana Yaklaşıyor

Akıllı kontrat fonksiyonelliğini ortaya çıkaracak Cardano blokzinciri periyodu olan Goguen, uzun müddettir geliştirme etabında ve yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Blokzincirinin gerisindeki takımlar, meselesiz başlatmalar ve en az performans meseleleri sağlamak için neredeyse tüm basamaklarında birebir anda çalışıyor.

Goguen’in kilidini açmak için belirlenen iki hard fork birleştirici (HFC) etkinliğinden birincisi 3 Şubat’ta gerçekleşti ve mahallî varlıkları Cardano test ağına getirdi. Şubat ayının sonunda, tıpkı yükseltme Cardano ana ağına uygulanacak ve Cardano’yu bir DeFi platformuna dönüştürecek.

Cardano, tokenleştirmeyi lokal olarak gerçekleştiren tek blokzincir platformu olmasa da, piyasa bu güncellemeye güçlü bir reaksiyon verdi. Bu, Cardano’daki kullanıcılara tarifli ADA’ların, tam olarak bir mahallî kripto para ünitesinin yaptığı üzere hareket ettiği manasına gelir. Lokal varlıklara sahip olmak, mahallî token’lar ve varlıklar ortasındaki süreçlerin fiyata tabi olmadığı manasına gelir. Bu da DeFi uygulamalarını çok daha uygun maliyetli ve verimli hale getirir.

2. Ağ, İki Aydan Kısa Bir Mühlet İçinde Büsbütün Topluluk Denetimli Hale Gelecek

Merkeziyetsizlik, geçen yıl kripto para dalının en büyük gündem unsurlarından biri olsa da, sırf bir avuç ağ, bunu gerçekleştirmek üzere somut adımlar attı.

Cardano’nun gerisindeki şirket olan IOHK, d-parametresinin sıfıra düşeceği 31 Mart’ta, ağdaki blok üretimi üzerindeki tüm denetimi bırakmaya hazırlanıyor. D-parametresi, IOHK tarafından üretilen blokların yüzdesini temsil etmek için kullanılan bir metriktir. Cardano’nun staking devri olan Shelley geçen yıl başlatıldığında, parametre 1 olarak belirlendi, yani ağdaki blokların %100’ü şirket tarafından üretildi.

Her evrede, d-parametresinin kıymeti biraz azaldı ve 257. zamanda sıfıra ulaşacak biçimde ayarlandı. D sıfıra ulaştığında, IOHK’nın Cardano ekosistemindeki tek rolü, yetkisi bitene kadar ağı geliştirmeye devam etmek olacak.

Yatırım yaptığınız ağın, kurucu şirketi tarafından denetim edilemeyeceğini bilmek katiyetle pek çok kullanıcıyı Cardano’ya çeken bir şeydi ve bu hafta ADA’nın fiyatını 0.71 doların epey üzerine çıkardı.

3. IOHK’nın Afrika Muahedeleri Milyonlarca Yeni Kullanıcıyı Cardano’ya Getirebilir

Hem IOHK hem de Cardano Vakfı, kıtadaki çeşitli geliştirme ve eğitim programlarına sık sık yatırım yaparak, Afrika’nın blokzincirinin benimsenmesi için sahip olduğu potansiyel hakkında bir çok konuşma yaptı. IOHK’nın CEO’su Charles Hoskinson, geçen yılın sonlarında şirketin, Cardano’yu içeren ve sırf Afrika’yı hedefleyen bir dizi proje üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Son raporlar, IOHK’nın “büyük” Afrika projesinin gelişiminin son evrelerinde olduğunu gösteriyor.

Proof of Africa ile yakın tarihli bir röportajda, IOHK’ın Afrika Operasyonları yöneticisi John O’Connor, şirketin Afrika’da büyük bir hükümet mukavelesinin son basamaklarında olduğunu ortaya koydu. Proje başlatıldığında, Cardano platformuna milyonlarca yeni kullanıcı katabilir ve blokzinciri teknolojisinin gerçek dünyadaki en büyük uygulamalarından biri haline gelebilir.

Açık olan şu ki, IOHK’nın Afrika’da üzerinde çalıştığı projelerin neredeyse tamamı, IOHK’nın Cardano’ya dayalı kimlik tahlili olan Atala PRISM’e dayalı olacak. O’Connor, şirketin önümüzdeki birkaç yıl içinde bu kimlik platformunda 100 milyon kullanıcıyı çekmek için “makul planları” olduğunu açıkladı.

Önümüzdeki iki yıl içinde Cardano’da onlarca ve hatta tahminen yüz milyonlarca kullanıcıya sahip olma mümkünlüğü piyasayı katiyen canlandırdı. Hem ADA’nın ticaret hacminde hem de oluşturulan yeni ADA cüzdanlarının sayısında bir artış oldu. Bu da piyasanın Cardano’dan gelen olumlu haberlere güçlü bir formda reaksiyon verdiğini gösteriyor.

Başa dön tuşu