MASAK’tan ‘parasal sınır’ düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Kabahatleri Araştırma Kurulunca (MASAK) hazırlanan “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Önlemler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle, kabahat gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesinde yükümlü kılınan bankalardan finansman ve faktoring şirketlerine, sermaye piyasası aracı kurumları ve portföy idare şirketlerinden ödeme ile elektronik para kuruluşlarına, yatırım iştiraklerinden sigorta şirketlerine, finansal kiralama kuruluşlarından kargo şirketlerine, kuyumculardan tarihi eser alım satımı yapanlara, spor kulüplerinden noterlere kadar kurum ve kuruluşların faaliyetleri sırasında kimlik tespiti konusunda yapmaları gereken süreçlerde düzenlemeye gidildi.

Kimlik teyit sonu 15 bin lira oldu

Söz konusu kuruluşlar, toplam fiyatın 185 bin lira ve üzerinde olduğu süreçlerde ya da birbiriyle irtibatlı birden fazla süreçte toplam süreç meblağı 185 bin lirayı geçtiğinde, kimliğe ait bilgileri almak ve bu bilgilerin doğruluğunu teyit etmek suretiyle müşterilerinin ve müşterileri ismine yahut hesabına hareket edenlerin kimliğini tespit etmek ve sürecin gerçek faydalanıcısının ortaya çıkarılması için gerekli önlemleri almakla yükümlü olacak. Daha evvel bu bahisteki mali alt hudut 85 bin lira olarak uygulanıyordu.

Ayrıca, elektronik transferlerde süreç fiyatı ya da birbiriyle ilişkili birden fazla sürecin toplam meblağında kimlik tespitinin ve alınan bilgilerin teyidinin yapılması gereken hudut ise 7 bin 500 liradan 15 bin liraya yükseltildi.

Yükümlülere bu nakdî sonlara ahenk süreci konusunda vakit tanımak gayesiyle yönetmelik 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek.

Başa dön tuşu