Bu DeFi Altcoin Hack’lendi, Milyon Dolarlar Çalındı, Fiyat Çakıldı!

Saldırganlar, Curve omni-pool platformu Conic Finance’i hackledi. Bu olayda hacker’lar 3,2 milyon dolarlık ETH çalmayı başardılar. Peckshield tarafından yapılan ilk analize göre, Conic Finance’in hacklenmesinin temel nedeni yeni CurveLPOracleV2 sözleşmesiydi. Hack haberinin ardından altcoin fiyat dikey düşüş gördü.

DeFi altcoin hack’lendi, fiyat çakıldı!

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Curve için bir likidite havuzu dengeleme platformu olan Conic Finance, Ethereum omnipool’unda bir istismara uğradı. Web3 risk uyarı kaynağı Beosin Alert’ün 21 Temmuz’da bildirdiğine göre, Conic Finance saldırıya uğradı. Hacker’lar 3,26 milyon dolarlık Ethereum (ETH) çalmayı başardı. Beosin tarafından sağlanan verilere göre, çalınan kripto para miktarının neredeyse tamamı tek bir işlemle yeni bir Ethereum adresine gönderildi.

Altcoin
Coin ETH Havuzunda bir flash-loan istismarını içeren adres üzerindeki işlemler. Kaynak Etherscan

Conic Finance, Twitter’daki haberi doğrulamakta gecikmedi. Platformun şu anda istismarı araştırdığını ve güncellemeleri mevcut olur olmaz paylaşacağını belirtti.

Haberin etkisiyle altcoin fiyatı sert bir darbe aldı. İlk tepkide Conic Finance (CNC) fiyatı %35’in üzerinde düşüş yaşadı. Altcoin daha sonra biraz toparlanmayı başarsa da basın zamanında, günlük bazda %22 kayıpla 4,34 dolardan işlem görüyordu.

Altcoin
CNC günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Peckshield, hack olayına ilişkin açıklama yaptı

Blockchain güvenlik firması Peckshield tarafından sağlanan ilk analize göre, temel neden yeni CurveLPOracleV2 sözleşmesinden kaynaklanıyor. Peckshield, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

Denetimimiz benzer bir salt okunurluk sorunu tespit etti. Bununla birlikte, aynı sorun denetim kapsamının bir parçası olmayan yeni CurveLPOracleV2 sözleşmesinde de ortaya çıktı.

Saldırıyla ilgili ilk rapordan yaklaşık bir saat sonra Conic Finance, platformun Conic ön ucundaki ETH Omnipool para yatırma işlemlerini devre dışı bıraktığını da bildirdi. Curve Finance daha sonra, “Bu konuda Conic ile işbirliği içindeyiz. Sorunu tespit ettik. Burada yalnızca ETH omni-pool etkileniyor,” diye yazdı.

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, DeFi hack’leri sektör için yeni bir şey değil. Web3 portföy uygulaması De.Fi tarafından hazırlanan bir rapora göre, DeFi hack’leri ve dolandırıcılıkları, bilgisayar korsanlarının yalnızca 2023’ün ikinci çeyreğinde 204 milyon dolardan fazla çalmasına neden oldu. DeFi hack’leri ve dolandırıcılıklarından kaynaklanan kayıplar aslında 2. çeyrekte 1. çeyrekten daha azdı. Bu arada, CertiK Ocak’tan Mart’a kadar 320 milyon doların üzerinde kayıp yaşandığını bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu