Perakende satış hacmi endeksleri Mayıs’ta yüzde 0,3 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ait perakende satış hacmi endekslerini açıkladı.

Buna nazaran, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 0,3 yükseldi.

Mayısta, besin, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1 azalırken, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 artış kaydetti.

Takvim tesirlerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi mayısta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 3,7 azaldı. Bu periyotta besin, içecek ve tütün satışları yüzde 3, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,8 düştü.

– Perakende ciro

Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 1,8 arttı. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 1,7, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,5 artış gösterdi.

Takvim tesirlerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, nisanda yıllık bazda yüzde 15,6 arttı. Bu periyotta besin, içecek ve tütün satışları yüzde 20,8, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,8 arttı.

 

 

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu