Bu Altcoin 30x Artış Görebilir!

Nihayet o gün geldi çattı. Sui mainnet lansmanı, 2023’ün en çok beklenen mainnet lansmanından biriydi. Sui, son birkaç aydır altcoin alanındaki en sıcak konulardan biri oldu. Şimdi de, Sui’nin momentumu devam ediyor. Peki, SUI’nin performansı nasıl olacak? İşte analist Camille Lemmens’in SUI için 30x’lik yükseliş beklemesinin nedenleri…

Analist: Altcoin SUI 30x yapabilir

Mysten Labs, Sui’nin arkasındaki şirkettir. Çekirdek ekip 13 kişiden oluşmaktadır. Ancak, 5 kurucu var. Bu kurucuların en son deneyimleri Diem’de yer almalarıydı. Altcoinhaberi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Diem, Facebook için oluşturulması planlanan bir kripto paraydı. Ancak, Meta projeyi durdurduğunda Sui doğdu. Meta’da geçirdikleri süre boyunca Move programlama dilini geliştirdiler.  Ekibin yanı sıra güçlü bir topluluğa da sahipler. Yine de, bu topluluk airdrop olmadığı için üzgündü. Fakat, Sui her zaman airdrop olmayacağı konusunda ısrar etti. Öte yandan, destekçileri de etkileyici. Örneğin:

 • Baş yatırımcı a16z’den 36 milyon dolarlık yatırım fonu aldılar
 • FTX’ten 300 milyon dolarlık yatırım fonu.
 • Binance Labs, Accel Partners, Benchmark Capital de yatırım yaptı.
Şimdi Dikkat Etmeniz Gereken 5 Altcoin Açıklandı!

SUI, hızlı ve ucuz işlemler sağlıyor

Bir işlemin onaylanmasını beklemenin ne kadar can sıkıcı olabileceğini hepimiz biliyoruz. Bitcoin ağında işlemler bir saate kadar sürebilir. Ethereum’un da bazı anları olabilir. Ancak Sui, saniyede 120.000 TPS, yani işlem sunmakta. Test ağlarında 297.000 TPS’ye ulaştılar. Sonuca ulaşma süreleri ~480 milisaniye idi. Bu, bir işlemin gönderilmesi ile onaylanması arasında geçen süre oldu. Bunun nedeni “paralel işlemler” özelliğidir. Başka bir deyişle, geleneksel Blockchainler işlemleri teker teker gerçekleştirir. Ancak Sui, kullanıcıların aynı anda çeşitli işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır.

Bunun da ötesinde, Sui yatay olarak da ölçeklenebilir. Bu, doğrulayıcıların bilgisayar eklemeye devam edebileceği anlamına gelir. Daha fazla bilgisayar, daha fazla hesaplama gücü anlamına gelir. Böylece, daha da fazla paralel işleme izin verir.  Bir sonraki özellik ise düşük maliyetli işlemlerle ilgilidir. Ucuz işlemler sunan birçok başka Blockchainler var. Ancak Sui’nin burada ilginç bir özelliği ve seçeneği var.

Diğer Blockchain’lerde işlem maliyetleri değişebilir. Bazen düşük, bazen daha yüksek olabiliyor. Örneğin ETH. Hala yüksek işlem maliyetleri var. Geçen gün gas ücreti 60 dolara kadar çıktı. Her şey ağ talebine bağlı. Sui’nin ise 24 saat süren dönemleri var. Her dönemin sonunda doğrulayıcılar ve oylama güçleri yeniden düzenlenebilir. Ancak bir diğer önemli şey de her dönem boyunca gas fiyatlarının sabit kalmasıdır. İstikrarlı olmalarının yanı sıra düşüktürler de. Test ağı bize bunu zaten gösterdi.

SUI’nin devasa altcoin ekosistemi var

Sui halihazırda devasa bir testnet ekosistemine sahip. Yüzlerce proje mainnet’ten bir parça almak için bekliyor. Bu projeler aşağıdaki gibi dikkat çekiyor:

 • DeFi – SuiSwap, Araya Finance, MovEx
 • NFT’ler – Sui Punks, Hanako, Fuddies
 • İsim Hizmetleri – Sui Name Services
 • Launchpadler – Clutchy, Tocen, Starspace, Meadow.
 • Cüzdanlar – Sui Wallet, Suiet, Martian, Glass, Ethos, Fewcha.
 • GameFi – Plasmaverse, Gamio, Trial Extreme.
 • Altyapı – MetaOracle, SupraOracles.
 • Köprüler – Axelar, Wormhole, OmniBTC.

Move programlama dilinin önemi nedir?

Sui ve Aptos’un her ikisi de Move programlama dilini kullanır. Ancak, her biri farklı Move sürümleri kullanıyor. Sui’nin sürümü de Core Move sürümünden farklıdır. Move için fikir “web3’ün JavaScript’i” olmaktır.  Aptos ve diğer birkaç zincir Diem tabanlı Move kullanıyor. Ancak Sui Move’u yeniden yazdı. Bu, belirli akıllı sözleşmelerin yazılmasını kolaylaştırdı. Orijinal Move ve Diem, NFT’lerin olmadığı zamanlara kadar uzanıyor. Move daha fazla emniyet ve güvenlik getiriyor. Özellikle Web2’den Web3’e kolay bir geçiş için önem taşıyor

SUI, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor

DeFi ve TradFi ilkelleri üst düzey UX (kullanıcı deneyimi) üretir. Kullanımı kolay projeler yüksek sayıda kullanıcıya sahip olacaktır. Her şeyden önce Sui, Web3 kullanıcılarını hedefliyor. Bu, diğerlerinin yanı sıra, geliştiricilerin şunları sunabileceği anlamına gelir:

 • Yükseltilebilir NFT’ler
 • On-chain DeFi ve TradFi ilkelleri.
 • Varlıkların tokenlaştırılması.
 • Ödül ve sadakat programları.
 • Karmaşık oyunlar
 • Merkezi olmayan Blockchain teknolojisine sahip sosyal medya ağları.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu