Brezilya’da emeklilik reform yasasına yeşil ışık

Brezilya’da Ulusal Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinde yapılan birinci oylamada, emeklilik yaşını erkeklerde 65, bayanlarda 62’ye çıkaran ve sistemi revize eden yasa 131’e karşı 379 oyla kabul edildi.

BBC’nin haberine nazaran, kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisindeki oylamada çoğunluğun takviyesini alan yasa, emeklilik yaşını yükseltmeyi ve personellerin sistemdeki prim ödemelerini artırmayı öngörüyor.

Sendikalar ve muhalif parti temsilcileri ise yasaya, toplumdaki en fakir bölümü cezalandıracağı ve daha uzun mühlet çalışılmasına yol açacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Tartışmalı yasanın, Ulusal Kongrenin üst kanadı senatoya taşınması için Temsilciler Meclisinde ikinci bir oylama daha yapılması gerekiyor.

Yeni yasa, bugün 50’li yaşların ortalarında kazanılan emeklilik hakkının, erkeklerde 65’e, bayanlarda 62’ye yükseltilmesi, birebir vakitte prim ödemelerinin 40 yıla çıkarılmasını öngörüyor.

Brezilya’da mevcut emeklilik sisteminde erkekler 35, bayanlar ise 30 yıl prim ödüyor.

– Emeklilik ıslahatına tepkiler

Temsilciler Meclisindeki oylamanın, yasanın destekçisi Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro ismine kıymetli bir zafer olduğu belirtildi.

Oylamanın akabinde toplumsal medya hesabında Temsilciler Meclisi Lideri Rodrigo Maia’yı tebrik eden Bolsonaro, “Brezilya’nın daha çok iş ve refaha giden yola çıkmak için hiç olmadığı kadar hazır olduğunu” söz etti.

Oylama sırasında ülkede protesto şovları de düzenlendi. Sao Paulo’da göstericilerin ana yolları kapattığı kaydedildi.

Brezilya’da geçmişte birçok hükümet emeklilik sisteminde değişiklik yapmayı denemiş, lakin başarılı olamamıştı. Yeni kanunla ülkede gelecek 10 yılda 237 milyar dolar tasarruf yapılması planlanıyor.

Wall Street Journal’ın Brezilya İktisat Bakanlığına dayandırdığı haberine nazaran de Brezilya hükümeti, bütçesinin yüzde 45’ini emeklilere harcarken, sırf yüzde 2,8’lik kısmını devlet okullarının, hastanelerin, yolların, emniyetin ve altyapının inşasına yahut bakımına ayırabiliyor.

Brezilya’da 1964-1985 yıllarındaki askeri diktatörlüğün akabinde yapılan 1988 anayasasında, toplumsal güvenlik ağları genişletilerek emeklilik maaşları yükseltilmişti.

Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro, geçen mart ayında yaptığı açıklamada, ülkede ordu mensuplarına yapılan ek ödemelerin azaltılması gerektiğini belirtmişti.

AA

 

 

Başa dön tuşu