“Brezilya ve Arjantin’in ortak para kurmaları şu an mümkün değil”

Bloomberg HT yayınına konuk olan eski DTÖ Müzakerecisi Şahin Yaman, Brezilya ve Arjantin’in ortak para ünitesine geçmek için hazırlık yapmaya başlaması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yaman, Brezilya ile Arjantin’in ortak para ünitesi kurma teşebbüslerinin 1980’li yıllardaki hiper enflasyon periyotlarına kadar geriye gittiğini belirtti. Yaman, Brezilya ve Arjantin’in para ve dış ticaret sistemi itibariyle birlikte hareket ettiklerini söyledi.

“Dünya ekonomik sisteminde tektonik bir kayma var” diyen Yaman, Brezilya ile Arjantin’in ortak para ünitesi kurma teşebbüslerinin, adil olmayan global finans sistemine bir itiraz olduğunu söyledi.

Brezilya ile Arjantin’in global iktisattaki daralmada ticari ve ekonomik bağlarını geliştirmek istediğini belirten Yaman, bu iki ülkenin Latin Amerika’da başkan rolü oynamak istediklerini vurguladı.

Brezilya ve Arjantin’in ortak para ünitesine geçme konusunda ne kadar hazır olduğunu pahalandıran Yaman, “Optimum para alanı olmadığı için para sistemini kurmaları şu an mümkün değil. Emek sermaye hareketleriyle, para ve maliye siyasetlerini çok kısa müddette uyumlaştıramayacağından ötürü bu mümkün değil.” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu