Brezilya ve Arjantin’den ortak para birimi adımı

Financial Times’ın (FT) haberine nazaran, Brezilya ve Arjantin ortak para ünitesine geçmek için hazırlık yapılmasına başladı. Haberde, iki ülke önderinin hazırlıklara başlanması konusunda bu hafta açıklama yapacağı kaydedildi.

FT’nin yetkililere dayandırdığı haberinde, Brezilya’nın yeni para ünitesi için “sur” (güney) isimini önerdiği ve bu hafta Buenos Aires’te yapılacak bir tepede ortak para ünitesinin tartışılacağı belirtildi. Ortak yeni para ünitesiyle, iki ülkenin bölgesel ticareti artırmayı ve ABD dolarına bağımlılığı azaltmayı hedeflediği söylendi.

Arjantin Maliye Bakanı Sergio Massa, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Ortak para ünitesi oluşturmak için gerekli mali mevzuları ve merkez bankalarının rolü üzere gerekli parametreleri incelemek için karar alınacak.” sözlerini kullandı.

Başlangıçta ikili bir proje olarak başlayan teşebbüsün daha sonra öbür Latin Amerika ülkelerini de davet edecek halde genişletileceği belirtilen raporda, Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva’nın Pazar gecesi başlayacak Arjantin ziyareti sırasında resmi bir duyuru yapılmasının beklendiği belirtildi.

Brezilya ve Arjantin birinci sefer 2019 yılında ortak para ünitesi oluşturulması teklifini gündeme getirmişti. Brezilya Merkez Bankası’nın bu teklife karşı çıkması üzerine ilerleme kaydedilememişti.

Başa dön tuşu