İzleme Listesine Giren 3 Gizlilik Coini Bunlar!

Gizlilik Coini furyasında hangilerinin takipte olduğunu bilmek elbette çok önemli. Buna göre birçok kişi için kripto endüstrisinde anonimlik artık yeterli değil. Sonuç olarak, yıllar içinde bir gizlilik katmanı eklemeye çalışan projeler oluşturulmuştur. Bu yazımda, gizlilik istiyorsanız daha yakından bakmanız gereken üç coin keşfedeceksiniz. Bunlar Oasis Network, Aleph Zero ve Secret Network. Detaylara bakalım.

Gizlilik coini Secret Network

Secret Network, gizliliği koruyan akıllı sözleşmelere sahip bir blockchain protokolüdür. Merkezi olmayan uygulamaların (dApps) şifrelenmiş hesaplamalar yapmasını sağlar. Diğer taraftan gizlilik coini SCRT ağın yerel kripto para birimidir. Secret Network başlangıçta Enigma olarak adlandırılmış ve Can Kisagun ve Guy Zyskind tarafından kurulmuştur.

Can Kisagun McKinsey & Company’de İş Analisti olarak çalıştı. Ayrıca MIT’den MBA derecesine sahiptir. Guy Zyskind, MIT’de Bilim Yüksek Lisansı yaptıktan sonra Media Lab’de Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Blockchain  konusunda kapsamlı bir geçmişe sahiptir.

İşlevsellik ve teknik detaylar

Secret Network, akıllı sözleşmelerin gizli sözleşmelere dönüştürülmesini sağlar. Ağ, kullanıcı verilerini akıllı bir sözleşmede saklamadan önce şifreler ve nodelar arasında şifreli bir biçimde dağıtır. Girdi verileri, blockchain etkinliğini doğrulayan nodelardan bile gizlidir.

gizlilik coini

Bloklar her altı saniyede bir oluşturulur ve saniyede 22 işlemlik (TPS) bir yumuşak limitle eklenir. Secret Network ekibine göre ağ teorik olarak 10.000 TPS işleyebilmektedir. Secret Network, Cosmos SDK çerçevesinin üzerine inşa edilmiştir ve Tendermint’in Byzantine Fault Tolerance (BFT) konsensüs algoritması aracılığıyla proof-of-stake (PoS) özelliğinden yararlanmaktadır.

Oasis Network

Öte yandan Oasis Network, gizliliği koruyan bir platform olarak işlev görmek üzere tasarlanmış bir proof of stake (PoS) blockchain ağıdır. Oasis, kullanıcıların ve geliştiricilerin kullanım politikalarını yüksek bütünlükle kaydetmelerine ve uygulamalarına olanak tanıyan tokenize veri kavramına sahiptir.  Ayrıca Oasis, gizli akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılabilecek gizli ParaTimes’ı destekleyerek özel kullanıcı verilerinin gizli kalmasını sağlar. Gizlilik coini ROSE, Oasis Network’ün yerel tokeni. Buna göre işlem ücretlerini ödemek, mutabakat katmanında delegasyon yapmak ve doğrulayıcı nodelar tarafından stake etmek için kullanımda.

gizlilik coini

Oasis Network’ün arkasındaki çekirdek geliştirici Oasis Labs, 2018 yılında Oasis Network’ü kurdu. Berkeley’deki California Üniversitesi’nde profesör olan Dawn Song tarafından yönetiliyor. Ayrıca Oasis Ekibi, Apple, Google, Amazon vb. şirketlerden geçmişleri olan dünyanın önde gelen araştırmacılarına, güvenlik uzmanlarına ve gizlilik savunucularına sahip.

İşlevsellik ve teknik detaylar

Oasis Network ölçeklenebilir, gizlilik özellikli bir blockchain’dir. Kullanıcıların verilerini tamamen gizli tutuyor. Ayrıca gelir elde etmek için paylaşmalarına, dijital kimlik ve özel metaverse kilidini açmalarına olanak tanır.

gizlilik coini

Oasis Network bir PoS konsensüs algoritması kullanıyor. Saniyede 1.000’e kadar işlem gerçekleştirebilir (TPS). Konsensüs ve hesaplama işlemlerini konsensüs katmanı ve ParaTime katmanına ayırmıştır. Her ParaTime katmanı, herkesin kendi ParaTime’ını geliştirmesine olanak tanır. Her ParaTime belirli bir uygulamanın ihtiyaçlarını karşılar. Ağın sofistike tutarsızlık tespiti, Oasis’i sharding ve parachain’lerden daha verimli hale getirir. Diğer taraftan aynı güvenlik seviyesi için daha küçük bir çoğaltma faktörü gerektirir.

Gizlilik coini Aleph Zero

Son olarak Aleph Zero, kurumsal kullanıma hazır, gizlilik odaklı, proof-of-stake (PoS) Layer-1 halka açık bir blockchain’dir. Geliştiriciler Aleph Zero’yu açık kaynaklı bir teknoloji kiti olan Substrate ölçeği ile inşa etmiştir. Ayrıca proje, mevcut blockchainlerin hız, ölçeklenebilirlik, doğrulama süresi ve güvenlik sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır. Gizlilik coini AZERO projenin tokenidir.

İşlevsellik ve teknik detaylar

Düşük işlem maliyetleri, yüksek ademi merkeziyetçilik, yüksek işlem hızları, işletmeler için gizlilik. Altcoinhaberi.com olarak baktığımızda Aleph Zero, hibrit konsensüs protokolü, çok zincirli gizlilik katmanı (Liminal), merkezi olmayan dosya depolama sistemi ve dinamik ücret ayarlaması nedeniyle benzersizdir.

Aleph Zero yeni, hakemli bir Directed Acyclic Graph (DAG) mutabakat protokolü kullanmaktadır. Buna göre doğrulama süreci için dönüşümlü bir doğrulayıcılar komitesi vardır. Ayrıca proje, consensus mekanizmasında PoS ve DAG’ı birleştirmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu