BOTAŞ/Özcan: Gaz merkezi olma yolunda dev adımlar atıldı

Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürü Burhan Özcan, 1987’den bugüne 1 trilyon metreküplük doğalgazın yurt içi ve yurt dışı piyasalarına kesintisiz halde arz edildiğini bildirdi.

BOTAŞ 5. Sürdürülebilir Güç Tepesi, bu yıl “Geleceği Sahiplen” temasıyla gerçekleştirildi.

Özcan, konuşmasında, Türkiye’de petrolün bulunduğu 1967’den bugüne kadar yürütülen faaliyetlerle 14 milyar varil petrolün milletlerarası piyasalara sunulduğunu söyledi.

Bunun sürdürülebilirliğin en kıymetli örneklerinden biri olduğunu kaydeden Özcan, “1967’den bugüne, bugünkü piyasa kıymeti yaklaşık 850 milyar dolar olan bir kaynağı milletlerarası piyasaya sunmuş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Doğalgaz faaliyetlerinin de misal biçimde 1987’den bu yana devam ettiğini söz eden Özcan, “Bu takım, 1987’den bugüne 1 trilyon metreküplük doğalgazı gerek yurt içi piyasalarına, gerekse yurt dışı piyasalarına kesintisiz, daima bir biçimde arz etmenin gururunu yaşıyor. O günden bugüne oluşmuş doğalgaz fiyatlarıyla bunun karşılığı 300 trilyon dolar” diye konuştu.

“Doğalgaz sunma kabiliyeti 100 milyar metreküpe çıkacak”

Özcan, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alanındaki gelişmelere de değinerek, şunları kaydetti:

“2016’ya kadar 34 milyon metreküplük bir kapasitemiz vardı. Yani iki sabit tesisimiz vardı. Bugün geldiğimiz nokta inanılmaz. Şu anda 133 milyon metreküp kapasitemiz var lakin yeni Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) yolda. Doğalgaz tedarik ederek geliyor. Bu ay bitmeden ülkemizde hizmet etmeye başlayacak. Hasebiyle bu kapasitenin de devreye girmesiyle toplam LNG kapasitemiz yılın birinci kısmında 161 milyon metreküpe kadar yükselmiş olacak. Yalnızca boru çizgileri ve LNG gazlaştırma tesislerimizle yaklaşık 100 milyar metreküp seviyesinde doğalgazı sunma kabiliyetine sahip oluyoruz. Ülkemizin tüketiminin 55-60 milyar metreküp seviyesinde gerçekleştiğini düşündüğümüzde, burada çok büyük bir güç var. Bunlar, gaz merkezi olma yolunda dev adımlar.”

Depolama çalışmalarının da devam ettiğini anımsatan Özcan, “Silivri ve Tuz Gölü’nde yapmış olduğumuz depolama faaliyetleri ülkemizin yüzakı projeleri. 16 Aralık’ta açılışını gerçekleştirdiğimiz Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi denizlerdeki en büyük depolama tesisi. Bunlar arz güvenliği noktasında bizleri rahatlatan projeler” değerlendirmesinde bulundu.

“Boru sınırlarındaki kapasite doruğa çıktı”

Özcan, bilhassa son devirde hayata geçirilen milletlerarası boru çizgileriyle birçok ülkenin güç güvenliğine katkı sağladıklarını vurgulayarak, “Bu çok kritik bir nokta. Burada kaynak çeşitliliği manasındaki gücümüzü de yansıtıyoruz” tabirlerini kullandı.

Boru sınırlarındaki kapasiteye de değinen Özcan, “Boru sınırlarındaki 75 milyon metreküplük günlük kapasite 161 milyon metreküpe, yani tepe bir bedele çıktı. Çalışmalarımız devam ediyor. Karadeniz gazı da bu sene kapasite manasında bize 10 milyon metreküplük bir katkı sağlayacak. 161 milyon metreküplük kapasiteyi 171’e çıkaracak. Fakat çabucak ardından, birkaç sene içerisinde 40 milyon metreküpe ulaşmasıyla, toplam kapasiteyi de 201 milyon metreküpe taşıyacak. TANAP’taki kapasite artışını da ek ettiğimizde, bu sayıya 20 milyon metreküp daha ek olacak” bilgisini paylaştı.

Özcan, yapılan yatırımlarla 81 ilin tamamına 2018’den bu yana kesintisiz gaz sağladıklarını, abone sayının ise 19,3 milyona ulaştığını söyledi.

Farklı kaynaklardan tedarik edilen doğal gazın Türkiye’nin yanı sıra farklı coğrafyalarda da kullanıldığını aktaran Özcan, doğal gazın LNG formu da dikkate alındığında ülke olarak bugüne kadar 6-7 farklı ülkeye güç ihracatı gerçekleştirildiğini söz etti.

Çevre ve sürdürülebilirlik alanında 22 ödül

Sürdürülebilirlik kapsamında hayata geçirilen yerlileştirme çalışmalarına da dikkati çeken Özcan, Türkiye’nin deniz üstü (offshore) birinci yerli sondaj platformu ve ulusal SCADA projesine işaret etti.

Özcan, güneş ve rüzgar gücü santrali kurulumlarıyla 2024’te BOTAŞ tesislerinde kullanılan gücün tamamının yenilenebilir güç kaynaklarından sağlanacağını lisana getirdi.

BOTAŞ’ın verimlilik kapsamındaki çalışmalarına da değinen Özcan, şöyle devam etti:

“Kompresörler dahil sistemdeki gazı taşımak için kullandığımız güç ölçüsünde da artış beklenir. Burada ise tam zıddı yaşanıyor. Arkadaşlarımızın yapmış olduğu verimlilik ve optimizasyon çalışmaları sonrasında son 5 yılda yaklaşık 800 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu gerçekleştirdik. Her yıl Bolu ilinin tüketimi kadar doğal gaz tasarruf ediyoruz. Bu her sene üstüne koya koya devam ediyor. Günün sonunda yalnızca verimlilik çalışmalarıyla 5,97 milyon ton karbon salımı engellendi. Yalnızca verimlilikle cihana sunduğumuz 847 bin ağaçlık bir katkı bu. Yüzde 54 yakıt gazından tasarruf sağlayan bir sistemi inşa ettik. Burada LNG’lerin de sisteme girişinin katkısı var.”

Özcan, BOTAŞ’ın bu çalışmalarla 2019-2022 periyodunda milletlerarası alanda 17’si etraf, 5’i sürdürülebilirlik olmak üzere 22 mükafatın sahibi olduğunu tabir etti.

Başa dön tuşu