Borsada rüzgar tersine döndü

Borsa İstanbul’da satış dalgasının akabinde yeni süreç gününün açılışında görülen müspet hava yerini düşüşe bıraktı.

Güne yüzde 2,55 yükselişle başlayan ve gün içinde yüzde 4’ü aşan prim kaydeden BIST 100 endeksi öğlen saatlerinde düşüşe geçti. Endeks 4 bin 700 puanın altını test etti.

BIST 100 haftanın birinci üç süreç gününde yüzde 11,5 düşüş kaydetmişti. Endeks Çarşamba günü itibariyle 3 Ocak’taki gördüğü rekor düzey olan 5 bin 704 puandan yüzde 16 düşüş kaydetmişti.

Borsa İstanbul 100, yıl başından bu yana yüzde 14,2 ile dünya genelinde de en fazla düşüş kaydeden endeks oldu. Endeks, geçen yıl kendilerini enflasyona karşı korumak isteyen yerli yatırımcıların alımları ile yüzde 200’e yakın yükselmişti.

SPK’dan kritik düzenleme

Satışlarda tesirli olan ögelerden biri olan karşıt repo süreçleriyle ilgili kısıtlamaların ertelenmesi piyasada olumlu yankılandı.

Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) tarafından Hisse Senedi Repo Pazarı’nda taraf olunan aykırı repo mukaveleleri hakkında yayımlanan düzenlemede değişikliğe gidilerek ilgili fonların taraf olduğu/olacağı konumların kapatılması için son tarihin uzatıldığı kaydedildi.

Bloomberg HT tarafından görülen 11 Ocak tarihli yazıya nazaran, SPK yapılan kıymetlendirme sonucu kelam konusu fonların taraf olduğu/olacağı konumların kapatılması için verilen sürenein 28 Nisan 2023 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

SPK, 27-28 Aralık tarihinde yayımladığı iki yazı ile para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonları ile para piyasası ve kısa vadeli borçlanma araçları temalı öbür fonların Borsa İstanbul Hisse Senedi Repo Pazarı’nda taraf olduğu aksi repo mukavelelerinin portföylere tekrar dahil edilmemesi gerektiği ve kelam konusu mevcut durumların 30 Ocak 2023 tarihine kadar kapatılmasını kararını ilgili taraflara iletmişti.

Başa dön tuşu