Bloomberg HT Tüketici Güveni Nisan’da geriledi

Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi Nisan ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 11,43 gerileyerek 67,60 kıymetini aldı.

Ocak ayı sonrası yükselişe geçen endeksin Nisan ayında düşüşe geçtiğini izliyoruz.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de şahsî finansal durumuna ait beklentilerinde gerileme olduğu görülüyor.

Jeopolitik gelişmeler ile mahallî seçim belirsizliğinin gerilemenin ardındaki en değerli nedenler olduğunu düşünüyoruz. Kelam konusu belirsizliklerin finansal piyasalarda yarattığı satış baskısı da düşüşe katkıda bulunmuş görünüyor. Bununla birlikte, tüketicinin Türkiye iktisadının gelecek 12 aydaki performansına ait beklentilerinde bir ölçü güzelleşme görüyoruz.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 4,24 düşüşle 76,81 bedelini alıyor. Başka taraftan, içinde bulunduğumuz periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 14,55 gerilemeyle 59,37 bedelini alıyor.

Şubat ayı ile bir arada önümüzdeki devir için iç talepte hafif toparlanma sinyali veren Tüketici İnancının Nisan ayında bu sinyali geri aldığını görüyoruz.

Başa dön tuşu