Bloomberg HT Tüketici Güveni Mart’ta yükseldi

Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi Mart’ta yüzde 12,49 artarak 76,32 pahasını aldı. Ocak ayında gerileyen endeksin Şubat ve Mart ayında tekrar yükselişe geçtiğini izliyoruz.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ait beklentilerinde güzelleşme olduğunu izliyoruz. Öncü göstergelerden kredi hacmindeki artış Şubat ayı ortalarından itibaren ekonomik aktivitede üst hareketlenmeye işaret ediyor. Bu gelişmelerin tüketici beklentilerine bir ölçü olumlu yansıdığını düşünüyoruz.

Diğer taraftan, Ocak ayının yüksek besin enflasyonundan sonra Şubat ayı ile başlayan kısmi gerileme sinyalleri şahsî durum algısını ve tüketim eğilimini bir ölçü güzelleştirmiş görünüyor. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin bir evvelki aya nazaran yüzde 9,79 artışla 80,20 kıymetini aldığını görüyoruz. Başka taraftan, içinde bulunduğumuz periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 15,47 artışla 69,48 pahasını alıyor. Geçtiğimiz Kasım ayı sonrası vergi indirimleri ve teşviklerle 20’li düzeylerden 60’lı düzeylere yaklaşan Tüketim Eğilim Endeksinin Mart ayında daha üst hareketlendiğini izliyoruz.

Endeks anketi 26 Mart tarihi prestijiyle sonuçlandığı için Mart ayının son haftası finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmayı yansıtmamaktadır. Bilgiler önümüzdeki devirde iç talepte hareketlenme olabileceğine işaret ediyor.

Başa dön tuşu