Bloomberg HT Tüketici Güveni Haziran’da yükseldi

Bloomberg HT Tüketici İnanç Endeksi Haziran’da yüzde 28,01 artarak 75,88 bedelini aldı. Mart ayı sonrası düşüşe geçen endeksin Haziran ayında yükseliş gösterdiğini izliyoruz.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ait beklentilerinde artış olduğu görülüyor.

Haziran ayında endekste yükselişe yol açan en değerli faktörün finansal piyasalarda yaşanan olumlu hava olduğunu düşünüyoruz. Mayıs ayına nazaran döviz kurlarında gerileme, faizlerde düşüş, pay senedi piyasasında yükseliş ve tüm bunları yansıtan CDS primlerindeki gerileme kelam konusu finansal parametreler ortasında bulunuyor. Seçim sürecinin geride kalması ve bu mevzuya ait belirsizliğin bitmesi de Tüketici İtimadını olumlu etkilemiş görünüyor.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin bir evvelki aya nazaran yüzde 26,29 artışla 83,32 pahasını aldığını görüyoruz. Öteki taraftan, içinde bulunduğumuz devrin güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 12,38 artışla 55,36 pahasını alıyor.

Haziran ayı ön endeksinde yükselişe geçen tüketici itimadının ayın tamamında bunu koruyarak iç talep konusunda olumlu sinyal verdiğini düşünüyoruz.

 

Başa dön tuşu