Bloomberg HT tüketici güveni Haziran’da % 27 arttı

Bloomberg HT Tüketici İnanç Ön Endeksi Haziran ayında bir evvelki ayın en son endeksine nazaran yüzde 27,35 artarak 76,01 kıymetini aldı. Mart ayı sonrası düşüş gösteren endeksin Haziran ayının birinci yarısında yükseliş gösterdiğini izliyoruz.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ait beklentilerinde artış olduğu görülüyor. Haziran ayının birinci haftasının bayram tatili olması nedeniyle ön endeks anketleri 28-30 Mayıs ve 10-14 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Kelam konusu tarihler finansal piyasaların hayli olumlu seyrettiği, bilhassa 6,30 düzeylerini zorlayan $ / TL’nin 5,65 düzeylerine gerilediği, faizlerin ve CDS primlerinin bir ölçü düştüğü, pay senedi piyasasının kayda paha yükseliş gösterdiği bir periyot olmuştur. Bu gelişmelerin Tüketici İnancındaki artışta değerli bir etmen olduğunu düşünüyoruz.

Buna ilaveten, Mayıs sonu Haziran başı Türkiye – ABD bağlarında bir ölçü yumuşama yaşanan periyot oldu. İstanbul seçim süreci görece düşük tansiyonda seyretmektedir. Bu gelişmeler ve muhtemelen bayramın yarattığı müspet algının da tüketici inancını olumlu etkilediği kanaatindeyiz. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir evvelki aya nazaran yüzde 22,25 artışla 81,69 pahasını aldığını görüyoruz. Başka taraftan, içinde bulunduğumuz periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 10,78 artışla 59,37 kıymetini alıyor.

Başa dön tuşu