Bitcoin ve altcoin’ler, yeni haftaya yeşil ışık yaktı!

Bitcoin geçtiğimiz haftayı düşüş ile tamamlasa da fiyatın hafta içinde gördüğü dip seviye olan 61 bin dolardan toparlanması, boğa piyasasının devamı için umut verdi.

Düşüşlerde alım yönlü hareket edilmesi, yatırımcıların daha vadede yükseliş beklediğini ortaya koydu. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin’in destek seviyelerine yaklaşması halinde spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) girişlerin artmasını bekliyor. Young Ju, Bitcoin ETF’leri alan yeni balinaların maliyetinin 56.000 dolar olduğunu söyledi. CEO, Bitcoin’in fiyatının 56 bin dolara ulaşması halinde alımların artacağını tahmin ediyor.

btc harita

Bitcoin’in fiyatını destekleyebilecek bir diğer olumlu işaret de Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) çıkışların yavaşlaması. Fairside Investors verilerine göre, GBTC’den çıkışlar 22 Mart’ta sadece 170 milyon dolara düştü. Bu, satış baskısının azalalabileceğini gösteriyor. Bitcoin Mart ayını 61.130 doların üzerinde tamamlarsa bu, yedi aylık ilk yükseliş serisi olacak. Bitcoin’deki toparlanma belirli altcoinlerde alımları tetikleyebilir mi? Grafiklerde güçlü görünen ilk beş kripto para birimine bakalım.

Bitcoin (BTC) analizi

Bitcoin son birkaç gündür 20 günlük hareketli ortalama (65.364 dolar) civarında işlem görüyor. Bu gelişme, boğalar ile ayılar arasında üstünlük için bir savaş olduğunu gösteriyor. 20 günlük EMA kademeli olarak ilerliyor ve göreceli güç endeksi (RSI) orta noktaya yakın, bu da arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor. BTC/USDT çifti yakın vadede 60.775 dolar ile 69.000 dolar arasında dalgalanabilir.

bitcoin btc analist grafik

Fiyat 20 günlük EMA’nın altında kalırsa, 50 günlük basit hareketli ortalama (58.438 dolar) ile 60.775 dolar arasındaki destek bölgesi baskı altına girebilir. Bu bölge kırılırsa, 54.298 dolara doğru düşş derinleşebilir. Yukarı yönde, 69.000 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, 73.777 doların yeniden test edilmesi için kapıları açabilir. Bu direnç ölçeklenirse BTC 80.000 dolara kadar yükselebilir.


Dogecoin (DOGE) analizi

Dogecoin (DOGE) son birkaç gündür 0,12 ila 0,19 dolar arasında gidip geliyor. Boğalar 24 Mart’ta 0,16 dolar engelini aşarak 0,19’a yükseliş için kapıları açtı.

20 günlük EMA (0,15 dolar) yükselmeye başladı ve RSI pozitif bölgede, bu da boğaların bir geri dönüş girişiminde bulunduğunu gösteriyor. Bir kırılma ve 0,19 doların üzerinde bir kapanış, 0,23 dolara ve daha sonra 0,30 dolara doğru yolculuğun başlamasına öncülük edebilir.

dogecoin doge analiz

Fiyat 0,19 dolardan keskin bir şekilde düşerse, ayılara daha çok dikkat edilmesi gerekcek. DOGE, 0,12 dolarlık sağlam desteğe doğru gerileyebilir. Ayıların, yükseliş trendinin sona erebileceğini göstermek için fiyatı 50 günlük SMA’nın (0,12 dolar) altına düşürmesi gerekecek.

Dört saatlik grafik, boğaların 20-EMA’ya kadar olan düşüşleri satın aldığını gösteriyor ve bu da olumlu bir duyguya işaret ediyor. Alıcılar, fiyatı ayıların tekrar güçlü bir savunma yapabileceği 0,19 dolarlık dirence taşımaya çalışacaklar. Boğalar 0,19 dolardan ayılara zemin bırakmazsa, 0,20 doların üzerinde bir ralli olasılığı artar. Zayıflığın ilk işareti 20-EMA’nın altında bir kırılma ve kapanış olacaktır. Bu da 0,1 dolara düşüş için kapıları açabilir.


Toncoin (TON) analizi

Toncoin (TON) 23 Mart’ta 4,60 dolar direncinin üzerine çıkarak yükseliş trendinin bir sonraki ayağının başladığını gösterdi.

Yükselen hareketli ortalamalar ve aşırı alım bölgesindeki RSI alıcıların kontrolde olduğuna işaret ediyor. 23 ve 24 Mart’ta paritede satış yapıldığı gözlemleniyor. Fakat, boğalar mevcut seviyeyi korumayı başarırsa TON, ralliyi 5,64 dolara kadar uzatabilir.

ton analiz bitcoin

Eğer ayılar yükselişi engellemek istiyorlarsa, fiyatı 4,60 doların altına çekmeleri ve sürdürmeleri gerekecek. Bu da kısa vadeli yatırımcıları kar rezervasyonu yapmaya teşvik ederek pariteyi 20 günlük EMA’ya (3,79 dolar) çekebilir.

4 saatlik grafik, ayıların 5 dolarlık direnci agresif bir şekilde savunduğunu, ancak pariteyi 20-EMA’nın altına düşürmeyi başaramadığını gösteriyor. Bu olumlu bir işaret, çünkü traderlar bir yükseliş daha beklediklerinden ötürü pozisyonlarına ekleme yapıyor olabilir.

Aşağı yönde ilk destek 20-EMA’dır. Bu desteğin altına inilmesi, kısa vadeli traderların kar rezervasyonu yapıyor olabileceğini gösterecektir. Bu da fiyatı 50-SMA’ya ve daha sonra 3,50 dolara çekebilir.


Stacks (STX) analizi

Boğalar, 20 Mart’ta Stacks‘ı 3,40 dolar direncinin üzerine taşıyarak yükseliş trendinin bozulmadan devam ettiğini gösterdi.

Her iki hareketli ortalama da yukarı eğimli ve RSI aşırı alım bölgesine yakın, bu da boğaların bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Alıcılar fiyatı 3,40 doların üzerinde tutarsa, yükseliş trendi ivme kazanacak ve STX/USDT çifti 4,29 dolara kadar yükselebilecek.

Bu varsayımın aksine, fiyat düşer ve 3,40 doların altına inerse, piyasaların daha yüksek seviyeleri reddettiğine işaret edecektir. Parite 20 günlük EMA’ya (3,07 dolar) kadar düşebilir. Bu seviyeden bir sıçrama, yükseliş trendinin bozulmadan kaldığını gösterecektir, ancak 20 günlük EMA’nın altında bir kırılma, pariteyi 50 günlük SMA’ya (2,65 dolar) düşürebilir.

stacks stx bitcoin

Dört saatlik grafik, boğaların 20-EMA’ya kadar olan düşüşleri satın aldığını gösteriyor ve duyarlılığın olumlu kaldığına işaret ediyor. Minör bir direnç 3,75 dolar seviyesinde. Ancak bu seviye aşılırsa parite 4 dolara ulaşabilir.

Aşağı yönde izlenmesi gereken önemli destek 20-EMA’dır. Bu seviye yol verirse, boğaların çıkışa koştuğunu gösterecektir. Parite daha sonra 3,22 dolara düşebilir. Bu desteğin altında bir kırılma satışları hızlandırabilir ve pariteyi 50-SMA’nın altına düşürebilir.


Fantom (FTM) analizi

Fantom için 22 Mart’ta önemli bir kâr realizasyonu yapıldığı görülüyor. Satışlar 23 Mart’ta hızlandı ve ayılar fiyatı 1,02 doların altına çekmeye çalışıyor.

Eğer başarılı olurlarsa, FTM/USDT çifti 20 günlük EMA’ya (0,89 dolar) kadar düşebilir. Bu, dikkat edilmesi gereken kısa vadeli kilit seviye olmaya devam ediyor. Fiyat 20 günlük EMA’dan güçlü bir şekilde toparlanırsa, daha düşük seviyelerin alıcıları çekmeye devam ettiğine işaret edecektir. Parite daha sonra 1,23  seviyesini yeniden test edebilir. Bunun üzerinde bir kırılma, 1,50  ve nihayetinde 2 dolara yükselişin yolunu açabilir.

Bu iyimser görüş, fiyatın keskin bir şekilde düşmesi ve 20 günlük EMA’nın altına inmesi halinde yakın vadede olumsuz etkilenecektir. Bu da fiyatı bir sonraki önemli destek olan 0,72 dolara çekebilir.

fantom ftm bitcoin

Ayılar 4 saatlik grafikte fiyatı 20-EMA’nın altına çekti, ancak boğaların 50-SMA’ya meydan okunmasına izin vermemesi olumlu bir işaret. Alıcılar fiyatı tekrar 20-EMA’nın üzerine çıkarmaya çalışıyor. Bunu başarırlarsa, parite 1,12 dolara ve ardından 1,16 dolara yükselebilir.

Alternatif olarak, fiyat genel dirençten aşağı dönerse ve 50-SMA’nın altına düşerse, ayıların agresif bir şekilde daha yüksek seviyelerde satış yaptığını gösterecektir. Parite daha sonra 0,80 dolara doğru aşağı yönlü bir hareket başlatabilir.


Başa dön tuşu