BiSU, 100 milyon dolar değerlemeye ulaştı

‘Online indirim marketi’ BiSU, Eylül 2021’de başladığı süratli teslimat servisinde İstanbul’da 400 bin etkin kullanıcıya ulaştı. 2015 yılında 3 melek yatırımcıdan birinci yatırımını alan BiSU’nun, 2021 sonunda, Aslanoba Capital, Alesta Yatırım ve yeni melek yatırımcılardan gelen sermaye girişiyle bedeli 50 milyon doları buldu.

2022 son çeyrek için 100 milyon dolar değerleme üzerinden ön mutabakat yapılırken, geçtiğimiz günlerde, BiSU ve İntegral Portföy Yatırım şirketi iştirakinde, BiSU Teşebbüs Sermayesi Fonu kuruldu. Kelam konusu fonu şubat ayı sonuna kadar kapatmayı planlayan BiSU, bu yılın ikinci yarısı için hedeflediği yeni bir yatırım cinsiyle 250 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaşmayı amaçlıyor. BiSU, yakın gelecekte de 1 milyar dolarlık bedele ulaşarak Türkiye’nin birinci 10 unicorn’undan biri olmayı hedefliyor.

Şirketin cirosu bir yılda 15 kat arttı

BiSU Kurucu Ortağı ve CEO’su Ergin Üner, 115 depo ile birlikte, İstanbul’un yüzde 90’ından fazlasına hizmet verdiklerini belirtti. Kendi süratli teslimat servisleri ile birlikte, bugün prestijiyle İstanbul’da 400 bini aşkın etkin kullanıcıya ulaştıklarını söyleyen Üner, “Cirosal olarak baktığımızda, 2022’yi yaklaşık 15 katlık bir büyümeyle tamamlarken, son bir yılda da yaklaşık 1 bin kişilik istihdam yarattık.” dedi.

Sürdürülebilir karlılığa kıymet vereceklerinin altını çizen Ergin Üner, “Bugün yaklaşık 36 milyon dolar düzeyine ulaşan yıllık ciromuzu, gelecek yıl sonunda 5 katlık bir artışla yaklaşık 180 milyon dolar düzeyine yükseltmek istiyoruz. Başka yandan, İstanbul’un tamamını kapsadıktan sonra, kendi süratli teslimat uygulamamızı Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Eskişehir öncelikli olmak üzere farklı kentlere de taşıyacağız. Tüm bu kentlerle birlikte gayemiz gelecek yıl sonuna kadar 420 depoya ulaşmak. 3 yıllık periyotta ise, Türkiye’de bin depoyla faaliyet gösteren ve 10 bin şahsa istihdam sağlayan bir tertibe dönüşmeyi hedefliyoruz. 2024 sonrasıyla birlikte ise, bu iş modelimizi, uygun yurt dışı lokasyonlarda da devreye alacağız” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu