‘Teknolojik dönüşüm işe alım kriterlerini değiştiriyor’

TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş,  özellikle teknolojik uygulamalardaki gelişmelerin bankalarda hem mevcut rollerin değişmesine hem de daha evvel olmayan yeni rollerin doğmasına yol açtığını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına katılan Altıntaş, bankaların hem mevcut çalışanlarda hem de yeni işe aldıkları çalışanlarda aradıkları yetkinliklerin eskiye oranla epeyce değiştiğini kaydetti. Dijital, veri ve çevikliğin en ön plana çıkan mevzular olduğunun altını çizen Altıntaş, “Artık karmaşık sorunlar çağındayız, Rönesans devrindeki üzere tek adam kavramı başarıyı getirmiyor” dedi.

 

İş dünyasında aranan yetkinliklerin de bu süratli değişimler doğrultusunda kıymetli ölçüde değiştiğinin altını çizen Altıntaş, “Son devirde yeni işe alımlarda, gereken teknik uzmanlık dışında analitik istikameti güçlü, datayı süratli tahlil edip manalı sonuç üretebilen, karmaşık sıkıntıları çözme kabiliyeti yüksek, kritik düşünme kapasitesi olan, yenilikçi yaratıcı ve girişimcilik kasları güçlü, disiplinlerarası temasları anlayıp proje yönetebilen, uyum marifeti olan, duygusal zeka düzeyi yüksek ve bilişsel esnekliği olan, en değerlisi de işbirliği yapabilen, “Ben değil biz” diyebilen adayları daha fazla tercih ediyoruz” diye konuştu.

‘İŞBİRLİĞİ YAPABİLMEK İÇİN FİKİR YAPIMIZDA DA DEĞİŞİKLİK GEREKİYOR’

 “İşbirliği yapabilmek için fikir yapımızda da değişiklik gerekiyor” diyen Altıntaş, ‘Ben yerine biz’ diyebilen bir niyet yapısının artık bizi  muvaffakiyete götüreceğini vurguladı. Altıntaş, bu kapsamda çalışma arkadaşlarını, mevcut yetkinliklerinin geliştirilmesi ya da yine yapılandırılması ile gereksinim duyulan yeni roller için hazırladıklarını belirtti. Yeni kuşak bankacı denildiğinde artık daha farklı ve yeni yetkinliklerden bahsedildiğini vurgulayan Altıntaş, günümüzde bankacılık dalının sürat ve dijital dönüşümden en çok etkilenenler ortasında yer aldığını hatırlatarak, “Bu nedenle de dijital, veri ve çeviklik en çok konuştuğumuz bahisler ortasında geliyor” dedi.

 ‘TOPLUM 5.0 KAVRAMI ÇOK ÖNEMLİ’

 Banka olarak 2008 yılından bu yana her sene farklı bir temayı ele aldıkları ‘Akıl Fikir Buluşması’nda gerek teknolojik gelişmeleri, gerek iş yapış biçimlerindeki yenilikleri, yeni yaklaşım ve trendleri incelediklerini ve kurumlara neler katacağını tüm taraflarıyla el aldıklarını kaydeden Altıntaş, “O yılın teması bize inovasyon çalışmalarımızda hangi tarafa odaklanmamız gerektiğini de gösteriyor. Bu yılki buluşmamızın teması Aklım Gelecekte: ‘Daha Güzel Bir Gelecek İçin Müspet Etki’ idi” diye konuştu.

Teknolojinin akıl almaz bir süratle ilerlediğini ve bu süratle ilerlerken ‘Nereye yanlışsız ilerliyoruz’ diye sormak ve nasıl bir dünyada yaşamak istediğimizi düşünmek gerektiğini söz eden Altıntaş, teknoloji alanında yapılan çalışmaların yalnızca ekonomik gelişmeye değil birebir vakitte toplumumuzun toplumsal sorunlarına tahlil bulmaya ve insan hayatına olumlu tesir sağlamaya da odaklanması gerektiğine inandıklarının altını çizdi. Birinci defa Ocak 2016’da Japon Hükümeti tarafından kullanılan, küresel çapta ise Almanya’da düzenlenen CeBIT2017 fuarında duyulan ‘Toplum 5.0’ teriminin ehemmiyetine dikkat çeken Altıntaş şöyle devam etti: “Toplum 5.0; süratle ilerleyen teknolojik gücü yanlışsız yönetecek harika akıllı topluma gerçek giderken, teknolojiyi yalnızca ekonomik gelişme için değil birebir vakitte toplumların toplumsal sorunlarını çözmek için kullanmayı ve teknoloji ile insanların refah seviyesini artırmayı amaçlayan bir kavram.”

 

 

 

Başa dön tuşu