BioNTech’ten kanser tedavisi için İngiltere ile ortaklık

BioNTech’ten yapılan açıklamada, İngiltere’de kanser tedavisi için bir araştırma ve geliştirme merkezi kurulması için İngiltere Sıhhat Bakanlığı ile anlaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, 2030 yılına kadar mRNA kanser immünoterapileri ile 10 bin kadar kanser hastasının klinik deneylerde tedavi edilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

2023’ün ikinci yarısında birinci kanser hastasının klinik deneylere dahil edilmesinin planlandığının tabir edildiği açıklamada, BioNTech’in, ülkenin Cambridge kentinde 70’ten fazla bilim beşerinin istihdam edileceği bir AR-GE merkezi açacağı bildirildi.

“Yüz milyonlarca insanı etkileyen hastalıklarda kullanılacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, İngiltere ile varılan muahedenin Kovid-19 pandemisinden alınan derslerin bir sonucu olduğunu belirterek, “İş birliği, dünya çapında toplu olarak yüz milyonlarca insanı etkileyen çeşitli kanser tipleri ve bulaşıcı hastalıkların tedavisine odaklanacak” sözünü kullandı.

BioNTech, 23 Aralık 2022’de yaptığı açıklamada, Kovid-19 aşısını üretmek için kullanılan mRNA teknolojisiyle sıtma aşısının klinik deneylerine başlandığını bildirmişti.

Başa dön tuşu