Ciro endeksleri Mayıs’ta yüzde 14 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ait ciro endekslerini açıkladı.

Buna nazaran, takvim tesirinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet bölümleri toplam ciro endeksi, mayısta yıllık bazda yüzde 14,4 yükseldi.

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 1,1 arttı.

– Sanayi ve inşaat endeksleri

Sanayide takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında, mayısta geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 20,9 artış görüldü. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir evvelki aya nazaran yüzde 2,8 arttı.

İnşaat kesiminde takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi, mayısta yıllık bazda yüzde 20,7 geriledi. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış inşaat ciro endeksi de bir evvelki aya nazaran yüzde 5 azaldı.

– Ticaret ve hizmet endeksleri

Takvim tesirinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, kelam konusu ayda geçen yılın mayıs ayına nazaran yüzde 14,1 artarken, mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir evvelki aya nazaran yüzde 1 arttı.

Hizmet kesiminde takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi, mayısta geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 22,8 yükseldi. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış hizmet ciro endeksi de bir evvelki aya nazaran yüzde 0,8 artış kaydetti.

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu