Binance CEO’suna Mehkeme Celbi Gitti! İşte O Kritik İddialar!

SEC, ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya bir celp emri çıkarttı. Bu arada, SEC’in Binance.US aleyhindeki şikayeti, firmanın eski CEO’larından ikisinin düzenleyiciye verdiği ifadeleri içeriyor. İfadelerde ilginç ayrıntılar yer alıyor.

Binance CEO’su CZ, Columbia Bölgesi mahkemesine çağrıldı

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto piyasasının odağında SEC’in Binance aleyhine açtığı dava var. Fox Business muhabiri Eleanor Terrett’in bugün attığı bir tweet’e göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’ya mahkeme celbi çıkarttı. Terrett’in paylaştığı celp belgesi, Zhao ve ilişkili şirketlerine başarılı bir hizmetin ardından yanıt vermeleri için 21 günlük bir süre tanıyor. Bu süre içinde yanıt alınamazsa, Zhao ve şirketlerine karşı varsayılan olarak bir karar verilecek.

Bununla birlikte, Zhao’ya mahkeme evraklarının resmi olarak tebliğ edilip edilmediği henüz belirsiz. Temerrüt kararının olası sonuçları Zhao ve Binance için önemli olabilir. Kripto para borsasının işleyişini etkileyebilecek para cezalarına, cezalara veya diğer düzenleyici işlemlere yol açması mümkün. Bu arada CZ, henüz durum hakkında kamuya açık bir yorum yapmadı.

SEC’in Zhao’nun mahkemeye çıkmasını emretmesi, gelişmekte olan kripto sektörüne artan düzenleyici baskının açık bir işareti. Durum geliştikçe, piyasa katılımcıları ve gözlemciler Zhao’nun tepkisini izleyecekler. Ayrıca, Binance ve daha geniş kripto piyasası üzerindeki potansiyel etkilerini yakından takip edecekler.

Binance

SEC dosyalarında eski Binance.US CEO’larının ifadeleri yer alıyor

Dosyalar, Catherine Coley ve Brian Brooks’un Binance.US’i yönetme deneyimlerini içeriyor. Ayrıca, bu işte karşılaştıkları ana engeller hakkında verdikleri ifadelerin bazı bölümleri yer alıyor. SEC’in Binance.US aleyhindeki şikayeti, firmanın eski CEO’larından ikisinin düzenleyiciye verdiği ifadeden alıntılar içeriyor. Bunlardan biri 2021’de istifa ettiğinden beri sessizliğini koruyor.

Dosyalar, Catherine Coley ve Brian Brooks tarafından Binance.US’ye liderlik etme deneyimleri ve bu işte karşılaştıkları ana engeller hakkında verilen ifadelerin bazı bölümlerini içeriyor. İfadede ayrıca, uluslararası Binance.com platformunu işleten Binance Holdings’in Binance.US ve operasyonları üzerindeki etkisinin yanı sıra ikisi arasındaki teknoloji ve kaynak paylaşımına da değiniliyor.

Binance.US’in ilk CEO’su

Catherine Coley, borsanın ABD kolunun ilk CEO’suydu. Coley, 2019-2021 yılları arasında bu görevi üstlenerek şirketin ABD’deki ilk lansmanını denetledi. Ani ayrılışı ve ardından gelen sessizlik, birçok kişinin CEO olarak görev yaptığı süre boyunca neler yaşandığı ve neden ayrıldığı konusunda spekülasyon yapmasına neden oldu. SEC dosyalarındaki ifadesinin alıntıları, deneyimine biraz ışık tutuyor. Coley SEC’e, borsanın lansmanı için Binance.com’un kaynaklarına ve personeline büyük ölçüde güvendiğini söyledi. Ayrıca, platformun kodunu tamamen Şangay merkezli mühendislerin yazdığını belirtti.

Binance

Kod tabanının büyük bir kısmı Çince yazıldığı için bunun borsayı uluslararası muadilinden bağımsız hale getirmede “büyük bir sorun noktası” haline geldiğini söyledi. İki dilde yeterliliğe rağmen kod üzerinde çalışmak üzere ABD’li ve Batılı mühendisler getirmenin zor olduğunu da sözlerine ekledi. Bu nedenle, müşteri desteği gibi hızla bağımsız hale gelebilecek alanlara odaklandığını kaydetti. Alıntıda ayrılışının ardındaki neden ya da şu anda nerede olduğu belirtilmedi.

Eşleştirme motoru

Coley ayrıca Binance.US’nin orada bulunduğu süre boyunca Binance.com ile aynı eşleştirme motorunu kullandığını söyledi. Ayrıca, Eylül 2019’da ABD’li kullanıcılar için hesap açmaya başlamasından aylar sonra, Ocak 2020’ye kadar borsa için Hizmet Seviyesi Anlaşmaları imzaladığını hatırlamadığını doğruladı.

Brian Brooks SEC’e Binance.US’nin Şanghay’da bulunan yaklaşık 50 mühendisten oluşan bir ekibi olduğunu söyledi. Başlangıçta Binance.com’un bir parçası olduklarını belirtti. Ancak 2019’daki ayrılıktan sonra Binance.US’ye “bağlandıklarını” kaydetti. Çin’de, anladığı kadarıyla borsanın ülkedeki birimi olan Boran adlı bir kuruluş altında faaliyet gösteriyorlardı. Brooks, borsanın eşleştirme motorunu bir lisans altında kullandığını söyledi. Ayrıca, Binance.com’un teknoloji aracılığıyla platformu doğrudan kontrol etmediğini ifade etti.

Binance

CZ ekonomik bir karşı taraftı

Brooks, Coley’in ayrılmasının ardından CEO oldu ve yaklaşık dört ay görev yaptı. Ağustos 2021’de istifa etti. Bunun “stratejik yön konusundaki farklılıklardan” kaynaklandığını söyledi. Brooks, şirkete katıldığını ancak Binance.US’deki sorunları çözmek için önerdiği değişikliklerin birçoğunun aylar süren çalışmalara rağmen aniden “reddedilmesinin” ardından CEO olmadığını çabucak anladığını ifade etti. Bu bağlamda Brooks, “Belli bir noktada benim için netleşen şey, CZ’nin BAM Trading’in CEO’su olduğuydu, ben değil,” dedi.

Brooks ayrıca, bir şirket parasız kurulamayacağı için CZ’nin Binance.US’ye başlangıçta 10 milyon dolarlık bir fon verdiğini söyledi. Brooks bunu Hewlett & Packard’ın garaj günlerinde kendilerini fonlamasına benzetti. Ancak Brooks’a göre fonların varlığı bir “sorun “du. Bu doğrultuda Brooks, “Bu durum şirketin aslında sadece kontrol eden kişi olarak değil, aynı zamanda ekonomik bir karşı taraf olarak da CZ’ye büyük ölçüde bağımlı olduğunu gösteriyordu,” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu