Almanya’nın ihracatı Kasım’da geriledi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) datalarına nazaran, ülkede mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış ihracat, Kasım’da yüzde 0,3 azalarak 135,1 milyar euro oldu.

Kasım’da ithalat ise yüzde 3,3 gerileyerek 124,4 milyar euroya indi. Böylelikle Almanya’nın mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış dış ticaret fazlası 10,8 milyar euro oldu. Kasım 2021’de kelam konusu fazla da 10,8 milyar euro olarak kayıtlara geçmişti.

Kasım 2021’e nazaran ihracat yüzde 13,3, ithalat da yüzde 14,7 arttı.

Almanya’da Kasım ayı ihracatının 73 milyar eurosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. Ülke ithalatının 61 milyar euroluk kısmı de AB’den geldi.

İthalat da azaldı

Ekim 2022’ye nazaran AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 0,4 ve bu ülkelerden yapılan ithalat yüzde 5,8 azaldı.

Destatis bilgilerine nazaran, Almanya’nın, en kıymetli ticaret ortağı Çin’e ihracatı Ekim ayına kıyasla yüzde 1,5 azalarak 8,8 milyar euro oldu. Kelam konusu devirde Almanya’nın başka değerli ticaret ortağı ABD’ye ihracatı yüzde 1,5 azalarak 13,7 milyar euroya geriledi.

Almanya’nın Rusya’ya ihracatı Kasım’da yüzde 12,3 düşerek 1,1 milyar euroya indi. Rusya’dan ithalat ise yüzde 12,2 gerileyerek 1,6 milyar euroya düştü.

Bankhaus Lampe Başekonomisti Alexander Krüger, mevzuya ait değerlendirmesinde, Çin ve ABD ekonomileri zayıflarken, Almanya’nın ihracat ivmesinin şimdilik düşük kalmaya devam edeceğini belirterek, “Azalan tedarik zinciri sıkıntıları optimistlik için ışık veriyor. Genel olarak, ihracat dalı Almanya’da sırf hafif bir resesyon mümkünlüğünü destekliyor” sözünü kullandı.

Başa dön tuşu