Biden’dan petrol rezervini sınırlayan tasarıya veto hazırlığı

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın, ABD’nin Stratejik Petrol Rezervinden petrol satışı yapılmasına ait yetkisini kısıtlamayı öngören yasa tasarısının kendisine sunulması halinde maddeyi veto edeceği belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, basın açıklamasında, tasarının, Cumhuriyetçilerin “aşırı politikalarının” bir kesimi olduğunu sav ederek, kelam konusu tasarının çalışan aileleri mali açıdan sıkıntı duruma düşüreceğini, yalnızca varlıklı vergi mükelleflerine ve büyük şirketlere yarar sağlayarak, ABD’nin mali açığını şişireceğini savundu.

Jean-Pierre, Rusya-Ukrayna savaşına atıfta bulunarak, yasa tasarısının, ABD’nin güç güvenliğini daha da tehlikeye atacağını ve güç kıtlığına yol açacağını belirterek, tasarının “ülkenin petrol çıkarma kabiliyetine müdahale ederek, (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in savaş maksatlarına yardımcı olacağını” tez etti.

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm, yasanın Başkan’ın acil durumlara karşılık vermek için muhtaçlık duyduğu yetkileri engelleyeceğini söyledi.

Granholm, “Demokrat yahut Cumhuriyetçi bir liderin misyonda olması umurumda değil, neden ülkenin acil durumlara müdahale etme kapasitesini ve bu acil durumların bir sonucu olarak maliyetleri düşürme kabiliyetimizi engelleyesiniz?” dedi.

Senatonun bu durumun kıymetini bilerek hareket etmesi gerektiğini lisana getiren Granholm, ayrıyeten Biden’ın, Rusya-Ukrayna avaşı nedeniyle yükselen gaz fiyatlarını azaltmak için ABD’nin Stratejik Petrol Rezervini kullandıktan sonra tekrar doldurabileceğine inandığını söz etti.

ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın akabinde ABD’de süratle artan akaryakıt fiyatları karşısında Mart 2022’de, ülkenin stratejik petrol rezervinden toplamda 180 milyon varilin üzerinde petrolün piyasaya sürülmesine müsaade vermişti.

Başa dön tuşu